Rottweiler

Rottweiler

środa, 27 kwietnia 2016

Wakacje z psem w kraju czyli o czym warto wiedzieć


Od czego zacząć 

Pogoda za oknem coraz bardziej sprzyja krótszym i nieco dłuższym wyjazdom rekreacyjnym, a coraz większa grupa ludzi decyduje się na wakacje ze pupilem. Przeglądając w zeszłym roku oferty wczasów z psem zauważyłam, że Polska na tle innych krajów wciąż jest jeszcze słabo przystosowana do potrzeb wczasowiczów podróżujących z czworonogiem. Choć czeka nas jeszcze bardzo długa droga to z roku na rok sytuacja się poprawia. 
W prawdzie sezon się jeszcze nie zaczął, ale wielu moich znajomych już rozpoczęło poszukiwania miejsca na odpoczynek z psem ja również. 

Decydując się na wyjazd z naszym psem powinniśmy rozważyć dwie zasadnicze kwestie po pierwsze zastanówmy się, gdzie chcemy jechać, po drugie należy wybrać środek transportu i odpowiednio przygotować czworonoga do podróży. 




Jeżeli już wybraliśmy miejscowość powinniśmy zastanowić się nad kwestią pogodzenia naszych potrzeb z potrzebami naszego czworonoga. Zastanówmy się przez chwilę czy wizja naszego wypoczynku pasuje do trybu życia naszego psa. Uwierzcie mi, że nie ma bardziej przykrego widoku niż psy pozostawione całymi dniami w małych, ciasnych hotelowych pokojach lub te męczące się w największym upale na plaży, bo właściciel nie zabrał im nawet wody. Jeżeli planujemy spędzić urlop smażąc się całymi dniami na plaży to może warto rozejrzeć się za odpowiednim hotelem dla naszego psa. Urlop powinien być przyjemny nie tylko dla nas. Po znalezieniu idealnego miejsca, które spełni nasze oczekiwania jednocześnie zapewniając komfort naszemu czworonogowi. Rozejrzyjmy się za miejscem mniej zatłoczonym i spokojnym. 


ulubione miejsce spania latem - prysznic


Wakacje z psem nad morzem 

Wybierając się nad morze musimy pamiętać, że na wielu polskich plażach obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Za samo wprowadzenie psa na taką plażę możemy zapłacić mandat w wysokości 500 zł niezależnie od tego czy pies załatwi swoje potrzeby na piasku czy też nie. Zakaz obowiązuje w sezonie letnim, najczęściej od czerwca do września. 

Poniżej lista plaż dla psów, którą znajdziecie również na stronie  http://mapa.popiasku.pl/?




TRÓJMIASTO

Sopot - na granicy Sopotu oraz Gdańska (między wejściem 43 i 45) na plażę z psem można wejść od godziny 18 do 24. 
Gdynia- wydzielona jest część plaży na Babich Dołach (wejście nr 4) oraz przy granicy Gdyni z Sopotem, przy parku Kolibki (wejście 18 i 19)
Gdańsk- od 2015 roku na plaże niestrzeżone można wchodzić z psem przez cały rok! Nie wolno jednak wchodzić na strzeżone kąpieliska oraz prywatne plaże, które zostały przez właścicieli wyposażone w odpowiednie tabliczki. 

Psy mogą również korzystać z plaż na Wyspie Sobieszewskiej.

ŚWINOUJŚCIE

W Świnoujściu, przy ul. Uzdrowiskowej znajduje się specjalny odcinek plaży, na której dopuszcza się przebywanie zwierząt. Ta specjalna strefa, znajdująca się w okolicy wiatraka, jest oznaczona dwujęzycznymi tablicami i ma ponad 1000 m². Jest wyposażona w pojemniki z zestawami do sprzątania po zwierzakach. Psia plaża funkcjonuje w okresie od 1 czerwca do 30 września poza sezonem psy mogą korzystać z całej plaży bez ograniczeń ale, właściciele są zobowiązani posprzątać po swoich pupilach.

MIĘDZYZDROJE 

Plaża otwarta dla psów znajduje się w sektorach od L do M. W sezonie letnim psy mogą korzystać tylko z tego odcinka, w innych okresach podobnie jak w Świnoujściu psy mają do dyspozycji całą plażę. 

JASTARNIA

Plaża dla psów na półwyspie Helskim znajduje się w Jastarni za miastem w stronę Juraty. W innych miejscowościach na półwyspie nie ma wydzielonych psich plaż.

ROWY

Plaża jest oznakowana, jednak regulamin zastrzega,  aby pies był na smyczy i w kagańcu. 

DARŁOWO 

W Darłowie są wydzielone aż dwie plaże dla psów- jedna niedaleko ulicy Słowiańskiej, druga w okolicy ulicy Józefa Muchy. Niestety, psy nie mogą przebywać na plaży w godzinach od 8 do 20.  W godzinach wieczornych i wcześnie rano można przyjść nad brzeg morza z czworonogiem. 

KOŁOBRZEG

Pierwsza plaża w miejscowości Podczele niedaleko Kołobrzegu, przy promenadzie do granicy z Gminą Ustronie Morskie 
Kolejna na wysokości osiedla Radzikowo, niedaleko ulicy Zachodniej od ostatniego zejścia na plażę do granicy z Grzybowem.

NIECHORZE/ REWAL/ POBIEROWO

Rewal (gmina) wyznaczył kilka zejść na plażę, gdzie można przebywać ze zwierzętami, lista obowiązuje od 1 czerwca do 30 września.

- Pogorzelica – zjazd techniczny – zejście nr 1 – kierunek marszu z psem 200 m na wschód;
- Pogorzelica – ul. Morska – zejście nr 2 – kierunek marszu z psem 300 m na wschód;
- Rewal – ul. Klifowa – zejście nr 19 – kierunek marszu z psem 100 m na wschód;
- Rewal – ul. Brzozowa – zejście nr 20 – kierunek marszu z psem 100 m na wschód;
- Rewal – ul. Klifowa – zejście nr 20 – kierunek marszu z psem 100 m na wschód;
- Rewal – ul. Szczecińska – zejście nr 26 – kierunek marszu z psem 100 m na zachód;
- Trzęsacz – ul. Klifowa – zejście nr 27 – kierunek marszu z psem 100 m na wschód;
- Trzęsacz – ul. Kamieńska – zejście nr 28 – kierunek marszu z psem 100 m na zachód;
- Pustkowo – ul. Bałtycka – zejście nr 31 – kierunek marszu z psem 100 m na zachód;
- Pobierowo – ul. Graniczna – zejście nr 32 – kierunek marszu z psem 100 m na wschód;
- Pobierowo – ul. Ciechanowska – zejście nr 43 – kierunek marszu z psem 100 m na zachód;
- Niechorze- zejście nr 18 przy ul. Klifowej ze strefą spacerów ze zwierzętami o długości 100 m w kierunku zachodnim

ŁEBA 

Od 1 lipca w Łebie będzie można wprowadzać czworonogi na plażę B przy ul. Jachtowej, dostępny dla czworonogów ma być odcinek o długości około 300 metrów.

KUŹNICA 

Plaża dla psów mieści się przy wejściu nr 31. 




krecik ;)


Wakacje z psem w górach 

Jadąc z psem w góry musimy pamiętać, że w Tatrach psy mogą spacerować jedynie drogą pod Reglami oraz Doliną Chochołowską. Natomiast w Bieszczadzkim Parku Narodowym panuje całkowity zakaz wprowadzania psa na jego teren. Nie musi to jednak oznaczać, że ktokolwiek ma z wyjazdu rezygnować. Zamiast wprowadzać psa na teren Parku Narodowego zabierzcie go na spacer po bezdrożach lub lesie. 




Wakacje z psem na terenie Parków Narodowych

Jeżeli chcecie odwiedzić jeden z 23 Parków Narodowych powinniśmy mieć świadomość, że w niektórych parkach obowiązuje całkowity, a w niektórych częściowy zakaz wprowadzania zwierząt. Za wprowadzenie psa na szali w Parkach, w których obowiązuje całkowity zakaz podobnie jak w przypadku wprowadzenia psów na plażę w niedozwolonym miejscu możemy zapłacić 500 zł kary. 

Całkowity zakaz obejmuje następujące Parki :

- Bieszczadzki,
- Drawieński, 
- Gorczański, 
- Pieniński,
- Woliński,  
- Poleski, 
- oraz w  Borach Tucholskich, 

Częściowy zakaz panuje w Parkach :

- Białowieskim - psy mogą wejść do Parku Pałacowego i Obrębu Obronnego Hwoźna muszą być jednak na smyczy i w kagańcu, 
- Biebrzańskim - psy mogą wejść na wszystkie szlaki piesze, prócz Czerwonego Bagna oraz szlaków Sośni. Muszą być na smyczy i w kagańcu, 
- Roztoczańskim - psy mogą chodzić po wszystkich szlakach na smyczy, z wyjątkiem Bukowej Góry, gdzie obowiązuje całkowity zakaz, 
- Słowińskim - psy mogą chodzić na smyczy po wszystkich szlakach, z wyjątkiem dróg prowadzących na plażę oraz samych plaż – zakaz obowiązuje przez cały rok, 
- Tatrzańskim - psy mogą spacerować jedynie Doliną Chochołowską – tylko do schroniska – oraz drogą pod Reglami. Muszą być na smyczy oraz w Ujściu Warty psy mogą spacerować po wszystkich szlakach z wyjątkiem obszarów Ochronnych Słońsk i Chyrzyno. Muszą być na smyczy,




W pozostałych parkach narodowych Kampinowskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim i Wielkopolskim - psy mogą spacerować pod warunkiem, że są na smyczy lub w szelkach. W parku Gór Stołowych, Ojcowskim, Świętokrzyskim i Wigierskim psy ras uznawanych za agresywne muszą dodatkowo nosić kaganiec.

Przed wypadem do Parku powinniśmy szczegółowo przestudiować obowiązujący w nim regulamin, aby uniknąć rozczarowania. Warto się przygotować na taką ewentualność poza smyczą zabrać ze sobą odpowiedni kaganiec, który będzie przewiewny, umożliwi picie i przede wszystkim nie wywoła odparzeń u psa w gorący dzień. 

Gdy wybierzemy już miejsce, staniemy przed wyborem odpowiedniej kwatery. Powinniśmy szukać miejsc, w których zwierzęta są akceptowane, w przeciwnym razie możemy narazić się na nieprzyjemności. W internecie znajdziemy specjalne strony na których zaznaczone są wszystkie psiolubne miejsca w Polsce. Warto również skorzystać z wyszukiwarek miejsc noclegowych, które dają możliwość wyszukania obiektów hotelowych dla gości podróżujących ze zwierzakiem.




Jak przygotować psa do podróży ? 

Wyjeżdżając w obce miejsce bezwzględnie pamiętajmy o adresówce, nawet jeżeli nasz pies jest ułożony zawsze może zdarzyć się coś nieoczekiwanego (raz zerwała mi się skórzana smycz). Jeżeli nasz pies przewlekle choruje lub musi stale przyjmować jakieś leki to warto taką informację umieścić na specjalnej adresówce. 
Przed wyjazdem bezwzględnie należy dopilnować terminu szczepienia na wściekliznę oraz o zabezpieczeniu psa przeciw kleszczom. Na wakacje powinniśmy zabrać ze sobą też książeczkę zdrowia psa, jego leki jeśli takowe przyjmuje oraz w przypadku ras uznawanych za agresywne stosowne pozwolenie. Z własnego doświadczenia wiem, że przed wyjazdem warto poświęcić chwilę najbliższe placówki weterynaryjne. 

Jak wyglądały wakacje z Demonem 2015 r. 

Pamiętam jak w zeszłym roku zabrałam Niszczyciela nad morze. Codziennie wychodziłam na jakieś 3 - 4 godz., żeby posmażyć się na plaży i zjeść obiad. Resztę czasu poświęcałam Demonowi. W tym czasie bawiliśmy się, ćwiczyliśmy komendy, oswajaliśmy się z hałasem, wodą, piaskiem, socjalizowaliśmy z psami i ludźmi.  W godzinach kiedy upał aż tak nie doskwierał wybieraliśmy się na dłuższy spacer po plaży lub pobliskim parku położonym na terenie ośrodka olimpijskiego, gdzie Demon podbił serca Węgierskich piłkarzy. Niemal każdy chciał go dotknąć i pogłaskać. Niemal każdy chciał porozmawiać.


Bibliografia : 

- http://piesnaurlopie.pl/miejsca-przyjazne-psom
- http://mapa.popiasku.pl/?
- http://aktywnizpsami.pl/parki-narodowe-w-polsce-dla-aktywnych-z-psami/

4 komentarze:

  1. Do tej pory nie zdawałem sobie sprawy z tego jak wiele jest w naszym kraju ograniczeń jeżeli chodzi o wyjazd z psem. Trochę się wystraszyłem po przeczytaniu tego artykułu, zwłaszcza jeżeli chodzi o zapłatę 500 zł mandatu za wejście z psem na plażę. Podczas wczasów nad polskim morzem codziennie groziła mi taka kara

    OdpowiedzUsuń
  2. hahaha od kiedy bloguję nieco bardziej zgłębiam pewne tematy również pod kontem prawnym. Jeszcze w zeszłym roku Podobnie jak Pan narażałam się na mandat. W tym roku jedziemy z psem tam, gdzie występują psie plaże. Jest ich całkiem sporo dlatego myślę, że nie będzie problemem znalezienie czegoś i dla nas i dla niego.

    OdpowiedzUsuń
  3. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń