Od czego zacząć
Ponieważ zbliża się czas urlopów, a wiele osób planuje wypoczynek z psem również za granicą i tu właśnie sprawa się komplikuje. Zanim będziemy mogli wyjechać z psem musimy przejść dość długą drogę. Po pierwsze warto skonsultować się z przedstawicielstwem kraju, będącego celem podróży, żeby potwierdzić czy w danym kraju nie obowiązują jakieś dodatkowe wymogi. Jeżeli jedziemy pociągiem lub samochodem powinniśmy uwzględnić również kraje tranzytowe.
Wymagane dokumenty
Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znajdziemy zbiory przepisów obowiązujące w różnych krajach Unii Europejskiej. Zgodnie z którymi, każde zwierzę przewożone za granicę musi mieć nie tylko swój paszport, ale i czip.
PASZPORT
Dokument musi posiadać każdy pies, nawet jeżeli jego właściciel jest z tego obowiązku zwolniony. Rejestry lekarzy upoważnionych do wystawiania paszportów dla psów, kotów i fretek prowadzą właściwe okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy lekarzy upoważnionych do wystawania paszportów dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl.
Dokument zawiera pozycje przeznaczone do wprowadzenia następujących
informacji (art.21 rozporządzenia 576/2013) :
- umiejscowienie transpondera lub tatuażu oraz datę jego wszczepienia lub naniesienia albo datę odczytu transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny wskazywany przez transponder lub widniejący na tatuażu;
- imię, gatunek, rasa, płeć, umaszczenie, data urodzenia podana przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne bądź wyróżniające lub znaki szczególne danego zwierzęcia domowego;
- imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela;
- imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz podpis upoważnionego lekarza weterynarii, który wystawia lub uzupełnia dokument identyfikacyjny;
- podpis właściciela;
- informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie;
- data pobrania próbki krwi do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania;
- informacje na temat zastosowania wszelkich profilaktycznych środków zdrowotnych w odniesieniu do chorób lub zakażeń innych niż wścieklizna;
- inne stosowne informacje dotyczące stanu zdrowia zwierzęcia domowego. Dokument
identyfikacyjny, wystawia upoważniony lekarz weterynarii po:
- sprawdzeniu, czy zwierzę domowe oznakowano zgodnie z obowiązującymi przepisami;
- należytym uzupełnieniu stosownych pozycji w dokumencie identyfikacyjnym informacjami, oraz
- podpisaniu dokumentu identyfikacyjnego przez właściciela zwierzęcia.
Psy, koty i fretki znakuje się poprzez wszczepienie transpondera lub za pomocą wyraźnie czytelnego tatuażu wykonanego przed dniem 3 lipca 2011 r. Transponder oznacza, przeznaczone wyłącznie do odczytu pasywne urządzenie identyfikujące wykorzystujące określoną częstotliwość radiową - mikroczip.
Tatuaże (wyraźnie czytelne) były metodą identyfikacji zwierząt (do celów przemieszczania w UE) stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Zwierzęta oznakowane czytelnym tatuażem przed ww. datą, mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami i takie znakowanie jest
traktowane jako zgodne z przepisami rozporządzenia, jeśli w czasie przemieszczania towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca 2011 r.
W przypadku gdy transponder, nie spełnia wymogów technicznych określonych w załączniku II, właściciel lub osoba upoważniona zapewnia środki niezbędne do odczytu tego transpondera w czasie każdej weryfikacji oznakowania, a także kontroli tożsamości.
SZCZEPIENIE
Gy nasz pies, kot bądź fretka będzie miał swój czip to musi zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie. Jeżeli szczepimy psa po raz pierwszy lub był szczepiony ponad rok temu to musimy wykonać ją na conajmniej 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem zagranicznym ( w takiej sytuacji szczepionka nabiera ważności po 21 dniach od jej wykonania). Posiadający paszport zwierzak może już bez trudności podróżować po krajach Zjednoczonej Europy z niewielkimi wyjątkami. W Wielkiej Brytanii, Norwegii, Malcie i Szwecji wymagane są badania serologiczne krwi określające poziom przeciwciał dla wirusa wścieklizny. W Polsce jednym certyfikowanym laboratorium jest Państwowy Instytut Weterynarii w Puławach, gdzie należy kierować do badania wspomnianą surowicę krwi.
Żeby jednak zwierzę mogło przekroczyć granicę Wielkiej Brytanii musi minąć sześć miesięcy od chwili uzyskania wyniku z Puław. Dodatkowo na 24 - 48 godzin przed przekroczeniem granicy pies musi mieć udokumentowane odrobaczenie. W przypadku Szwecji i Norwegii muszą minąć cztery miesiące od chwili pozytywnego badania serologicznego krwi, aby nasz pupil mógł przekroczyć granice tych krajów. Ponadto przepisy Wielkiej Brytanii dokładnie określają miejsca przejść granicznych dla zwierząt pragnących wjechać na wyspy, określają porty, lotniska a nawet przewoźników, którymi należy podróżować.
Do Wielkiej Brytanii nie mogą być wwożone następujące rasy psów :
- Pit Bull,
- Dog Argentyński,
- Fila Braziliero,
- Tosa Inu,
W Anglii uznawane są tylko następujące szczepionki przeciw wściekliźnie :
- Canigen,
- Nobivac Rabies,
- Quantum Rabies,
- Rabisin,
Wyjazd do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej :
Natomiast wybierając się ze zwierzęciem do jednego z krajów nie będących członkami Unii Europejskiej właściciel powinien zgłosić się z nim oraz jego książeczką szczepień do lekarza weterynarii. Lekarz po zbadaniu pupila oraz sprawdzeniu aktualności szczepienia przeciwko wściekliźnie wystawia orzeczenie lekarko - weterynaryjne (dokument wydawany na specjalnym druku). Lekarz wystawia paszport i ewentualnie czipuje zwierze. Pamiętajmy, że takie orzeczenie ważne jest 48 godzin od chwili jego wystawienia.
Dopiero na podstawie zaświadczenia lekarsko – weterynaryjnego możliwe jest uzyskanie głównego dokumentu wywozowego tzw. „certyfikatu” wydawanego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii. Wybierając się do Lekarza Powiatowego nie musimy zabierać ze sobą psa wystarczy, że zabierzemy jego książeczkę szczepień i uzyskane wcześniej orzeczenie lekarsko – weterynaryjne.Mając to wszystko możemy jechać.
Podróż
Najłatwiej podróżować samochodem, jednak nie zawsze i nie wszędzie jest to możliwe. Podróżowanie autokarem lub busem natomiast jest męczące nie tylko dla nas, ale i dla psa. Alternatywą dla samochodu może okazać się samolot. Większość linii lotniczych wyraża zgodę na przewóz małych zwierząt domowych, chociaż nie wszystkie. Należy pamiętać, że regulacje towarzyszące przewozom zwierząt bywają różne i zależą od przewoźnika, jednak zawsze wymagane są odpowiednie dokumenty, tj. paszport z potwierdzonymi szczepieniami i badaniami wymaganymi przez kraj docelowy. O planowanym fakcie lotu z pupilem należy wcześniej powiadomić linie lotnicze. Zazwyczaj wystarczy zrobić to na 48 godzin przed lotem.
Opłata za przelot zwierzęcia zależy od linii lotniczych, ale wpływ na nią ma masa ciała zwierzęcia.
Zwierzęta z reguły możesz przewozić na trzy sposoby:
- na pokładzie samolotu w pojemniku,
- w luku bagażowym,
- w luku bagażowym – jako cargo,
Zwierzęta małe, podróżujące w kabinie, muszą być zamknięte w klatce. Ich rozmiary zależą od samolotu, ale najczęściej szerokość to ok. 20 cm, długość 30-40 cm, a wysokość 45-50 cm. W pojemnikach o takich rozmiarach nasz kot czy pies muszą się zmieścić. Jeśli jest to niemożliwe, to podróż spędzi pod pokładem. Za małe psy uważa się zwierzęta, których waga nie przekracza 8 - 10 kg.
Przewożąc zwierzę w luku bagażowym również musimy samodzielnie wyposażyć się w klatkę, spełniającą odpowiednie wymagania co do materiałów, z których jest wykonana, rozmiarów, wentylacji. Klatka musi być wyposażona w pojemniki z wodą i jedzeniem, a jej podłoże musi być zrobione z chłonnego materiału. Lot w luku bagażowym jest droższy, bo dotyczy większych psów.
Warunki zależnie od linii lotniczej bywają różne, ale ogólne zasady są do siebie podobne. Pamiętaj, że każdy przewoźnik może zabrać ograniczoną liczbę zwierząt dlatego przed zakupem biletu warto zgłosić linii chęć zabrania czworonoga.
Co ważne, jak czytamy na stronie LOT-u
''Pies przewodnik dla osoby niewidomej, niesłyszącej lub inny pies asystujący osobie z dysfunkcją fizyczną lub emocjonalną przewożony jest bezpłatnie. Dla tych psów nie ma ograniczenia wagowego, jak również nie muszą być umieszczone w transporterze lub klatce. Pies powinien być na smyczy, nie musi mieć założonego kagańca. Pamiętaj jednak, że jeżeli podróżujesz z psem przewodnikiem, musisz mieć przy sobie kaganiec.''
Jak przygotować psa do lotu w kilku prostych krokach :
- Kilka dni przed podróżą przyzwyczaj swojego pupila do transportera, będzie mu łatwiej znieść lot,
- Przed podróżą przymocuj z boku transportera etykietę zawierającą imię Twojego zwierzęcia oraz instrukcje dotyczące karmienia,
- Procedura odprawy zwierzęcia trwa dłużej, dlatego na lotnisko powinieneś się stawić, na co najmniej 3 godziny przed odlotem,
- Przed podróżą zwierzę powinno być wcześniej wyprowadzone na spacer,
- Nie podawaj swojemu zwierzęciu picia ani nie karm go na kilka godzin przed wylotem,
- Przed samym przelotem podawaj tylko nieduże ilości wody,
- Aby zapewnić bezpieczeństwo Twojemu pupilowi, smycz i kaganiec umieść na zewnątrz transportera albo w Twoim bagażu podręcznym,
- Podawanie zwierzęciu środków uspokajających powinno zostać przeprowadzone po konsultacji z weterynarzem
Hotele
Pamiętaj, że podobnie jak w Polsce nie wszystkie hotele akceptują zwierzęta, dlatego jeszcze przed podróżą warto sprawdzić, który nie ma nic przeciwko pupilom. Unikniesz w ten sposób nieprzyjemnych niespodzianek. Faktem jest, że im hotel wyższej kategorii, tym szansa na zabranie zwierzaka mniejsza.
Bibliografia :
- http://old.wetgiw.gov.pl/index.php?action=art&a_id=4609
- http://www.lot.com/gr/pl/przewoz-zwierzat
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz