Rottweiler

Rottweiler

czwartek, 21 kwietnia 2016

Jak oswoić psa z wodą - czyli nauka pływania

Jak oswoić psa z wodą ?

Żeby przyzwyczaić psa do wody należy wybrać odpowiedni do tego zbiornik wody. Zbiornik nie powinien być rwący, a podłoże nie może być kamieniste. Najlepiej do tego celu wybrać jezioro z płytkim i przejrzystym brzegiem, w którym pies będzie mógł stopniowo się zanurzać. Nigdy nie wybierajmy zbiornika, w którym po zrobieniu kilku kroków nagle traci się grunt. 
Gdy wybraliśmy już odpowiedni zbiornik przejdźmy się z psem wzdłuż linii brzegowej. Początkowo zacznijmy trochę dalej, a w miarę upływu czasu podchodźmy z psem bliżej wody. Gdy nasz pies przestaje się bać możemy wykonać z nim kilka ćwiczeń przy samym brzegu. Na początku rozrzucajmy smaczki przy samej wodzie tak, żeby pies zaangażował się w ich wyszukiwanie. Pamiętajmy jednak, żeby smaczki były czymś naprawdę smakowitym dla psa.




Ćwiczmy z psem 3 do 5 min i wracajmy do spaceru. Po pewnym czasie znowu możemy zabrać się do pracy i oswajania psa z wodą, np. poprzez wykonywanie prostych komend przy linii brzegowej tak, żeby pies tylko od czasu do czasu zamoczył łapy w wodzie. Po 3 - 5 min znowu przerwijmy ćwiczenia i pochodźmy z psem wzdłuż linii brzegowej. Po spacerze możemy znowu wykonać z psem kilka ćwiczeń wrzucają mu ulubioną zabawkę do wody, początkowo bardzo blisko tak, żeby na początku zamoczył on łapy tylko odrobinę, w miarę upływu czasu możemy wyrzucać zabawkę coraz dalej, aż do momentu, w którym pies będzie musiał lekko oderwać łapki i przepłynąć mały kawałek. Nie zmuszajmy psa do przepłynięcia wielkiego dystansu. Ćwiczenia mają być dla psa przede wszystkim dobrą zabawą, a wyzwaniem tylko od czasu do czasu. Po przepłynięciu kawałka dajmy psu trochę odpocząć. Przejdźmy się z nim kawałek lub po prostu rozłóżmy kocyk i dajmy mu coś do gryzienia. Zabawki typu kong świetnie nadają się na takie właśnie wypady. Możemy włożyć do nich jakiś wyjątkowy smakołyk, który pies będzie wydłubywał. Pamiętajmy, że rzucie oraz gryzienie uspokaja psa. Jeżeli chcemy, żeby nasz pies nauczył się pływać musimy budować u niego pozytywne skojarzenia związane z wodą.
















Czego absolutnie nie należy robić : 

- zmuszać psa do wejścia do wody, 
- uniemożliwiać mu wyjścia z wody, 
- wrzucać psa do wody z pomostu, 
- wnosić go do wody na rękach, 
- trzymać go nad powierzchnią wody, 

Każda nauka czegoś nowego wymaga czasu, nie oczekujcie, że Wasz pies nauczy się pływać w jedno popołudnie. Skoro ćwiczenie podstawowych komend zajmuje czasami kilka tygodni. Dajcie mu czas na oswojenie się z nowym miejscem czy sytuacją. Jeżeli będziecie psa do czegoś zmuszać to skutek będzie zupełnie odwrotny, a utracone raz zaufanie ciężko będzie Wam odbudować. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz