Wielu właścicieli zadaje sobie pytanie czym karmić psa : suchą karmą, gotowanym, a może BARF -em ? Jeszcze do niedawna sama stałam przed takim dylematem. Początkowo Demon dostawał karmy tj. Eukanuba czy Purina dla młodych psów, szybko okazało się jednak, że nie był to najlepszy wybór.
Prawda jest taka, że dla każdego istnieje zupełnie inny, słuszny system żywienia, który nie koniecznie sprawdzi się u każdego psa. Podobnie jak u ludzi - jednym służy wcinanie kotletów, a innym dieta wegetariańska. Jeden będzie zajadał się tofu, a inny będzie go unikał jak ognia.
Głównymi składnikami odżywczymi są białka, węglowodany, tłuszcze oraz mikro-, makroelementy i witaminy.
To czy źródłem węglowodanów będzie świeżo ugotowany ryż czy makaron jest kwestią wyboru właściciela i zależy w głównej mierze od predyspozycji czy preferencji naszego psa. W żywieniu znaczenie odgrywa nie tylko waga, wiek, rasa czy płeć psa, ale też skłonności do alergii i nietolerancji pewnych składników pokarmowych. Inaczej będziemy karmić psa pracującego wykorzystywanego do sportu, a inaczej kanapowego czy stróżującego przebywającego na zewnątrz.
Należy z rozwagą podchodzić do suplementacji psa, bo o ile w niektórych przypadkach warto je podawać (np. preparaty na stawy dla psów ras dużych tj. luposan czy olej z łososia na problemy z wypadaniem sierści i jej matowym wyglądem), o tyle podawanie preparatów wapniowych może wyrządzić więcej złego niż dobrego.
Niezależnie od sposobu żywienia można , dodawać do miski oleje (oliwę z oliwek, olej rybny, olej kokosowy czy olej lniany itp), które zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe i mają zbawienny wpływ nie tylko na kondycję sierści czy skóry, a także na pracę mózgu co zwłaszcza u młodych dopiero rozwijających się psów ma istotne znaczenie.
Do naturalnych suplementów diety należą także algi – w tym spirulina, która nie tylko wspomaga metabolizm, oczyszcza organizm z toksyn, ale jest rownież antyoksydantem i źródłem pełnowartościowego białka oraz łatwo przyswajalnych dla organizmu witamin (zwłaszcza witamin z grupy B, a także wit. E i beta-karotenu), minerałów (żelaza, manganu, cynku, miedzi, selenu).
Świadomy właściciel powinien zdawać sobie sprawę, że dieta jego psa ma wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne, psychiczne, ale i samopoczucie czy zachowanie.
Dorosły pies powinien jeść raz bądź dwa razy dziennie, natomiast szczeniaki trzy razy dziennie. . Podawanie kilku mniejszych porcji jest zalecane psom zagrożonym skrętem żołądka oraz psom pracującym o bardzo wysokim zapotrzebowaniu energetycznym. Bezwzględnie należy pamiętać, aby nie karmić psa bezpośrednio przed treningiem, podróżą, ani zaraz po zwiększonym wysiłku fizycznym. Pomiędzy zjedzeniem posiłku, a aktywnością fizyczną powinny upłynąć dwie godziny.
Najczęściej popełniane błędy w żywieniu psów:
- niewłaściwie zbilansowana dieta –która może prowadzić min. do otyłości, niedoborów składników mineralnych oraz rozwoju chorób,
- podawanie składników kiepskiej jakości (np. podejrzanie tanie karmy, mięso niewiadomego pochodzenia),
- przekarmianie – otyłość prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych
- podawanie zbyt wielu smakołyków i przekąsek w ciągu dnia i pomijanie ich podczas bilansowania diety,
- podawanie psu pokarmów, które mogą mu zaszkodzić, tj. czekolada czy winogrona
- ciągły dostęp do pokarmu – pies nie powinien mieć dostępu do pełnej miski przez całą dobę; posiłki powinny być podawane w stałych porach, a niezjedzony pokarm należy zabrać po upływie 15 minut od podania zapobiega wykształceniu u psa nawyku wybrzydzania, psuciu się jedzenia oraz stawia człowieka w pozycji członka stada, który wydziela zasoby.
Poniżej krótki przegląd żywienia :
GOTOWA KARMA
Jeżeli już decydujemy się na karmienie naszego czworonoga karmą dla zwierząt to pamiętajmy, żeby była ona dobrej jakości. Zawsze sprawdzajmy skład i datę ważności do spożycia. Nie kupujmy też karmy dostępnej w hipermarketach czy u weterynarzy, ponieważ bardzo często są one kiepskiej jakości. Warto przeczytać książkę, pt. '' CZARNA KSIĘGA karmy dla zwierząt'' autorstwa dr Hasa-Ulricha Grimma, w której autor obnaża sztuczki stosowane przez producentów karm dla zwierząt po to by oczarować przyszłych klientów. Z książki i wielu publikacji dowiecie się, że wielkie koncerny produkujące karmy takich marek jak RC, Purina, Eukanuba, Pedigree i wiele innych dodają do nich nie tylko odpadki nie nadające się do spożycia przez ludzi, ale przerabiają odchody zwierzęce na składniki karmy dla zwierząt. Najbardziej jednak zatrważające jest to, że w wielu karmach znaleziono śladowe ilości środka wykorzystywanego do usypiania zwierząt co świadczy o wykorzystywaniu do produkcji karmy również uśpionych ssaków.
Poniżej bardzo ciekawy link do rosyjskiego artykułu na temat wykorzystywania uśpionych zwierząt do produkcji karmy :
Należy zdać sobie sprawę z tego, że nieprawidłowe żywienie psa może stanowić podłoże do rozwoju wielu chorób, tj, atopowe zapalenie skóry, rak, cukrzyca, dysplazja stawów biodrowych czy problemy sercowe. Karmę zawsze przechowujmy szczelnie zamkniętą.
BARF
To biologicznie odpowiednia surowa dieta (Biologically Appropriate Raw Food), której podstawę bo aż 60-80% stanowią surowe mięso i kości, będące najlepszym źródłem minerałów. Dostarczają także doskonałej jakości białek, tłuszczów, witamin. Nigdy nie należy podawać gotowanych kości, a zwłaszcza tych drobiowych !!! Oprócz różnych rodzajów mięs, podaje się także ryby i podroby oraz warzywa i owoce (surowe najczęściej w formie zmiksowanej papki). Taka dieta powinna być urozmaicona oraz wzbogacona takimi produktami jak: jaja (podawane surowe, w całości), nabiał i oleje. Psy „barfowe” nie tylko mają piękną sierść, zdrowe zęby, ale i tryskają energią. Ze względu na wysoką zawartość białka BARF świetnie sprawdza się jako sposób żywienia psów pracujących oraz sportowych. Zwykle zwierzęta uwielbiają tą dietę i chętnie zjadają surowe, naturalne posiłki. Niestety taki system żywienia może nie sprawdzić się u psów o nadwrażliwym układzie pokarmowym oraz u tych, którym należy obniżyć ilość spożywanego białka (np. ze względu na problemy z nerkami). Ważne by podawać mięso świeże i ze sprawdzonego źródła.
JEDZENIE GOTOWANE
Posiłki komponowane są z trzech grup pokarmów: mięso (w tym drób, podroby oraz ryby), wypełniacze ( ryż, płatki owsiane, makaron, kasza itp.) oraz warzywa i owoce (poza warzywami strączkowymi). Czasem dla urozmaicenia można podać posiłek bezmięsny – np. ryż z twarogiem oraz bananem lub płatki owsiane z jajkiem, jabłkiem czy jogurtem jeżeli oczywiście pies toleruje nabiał). Jedzenie powinno być podawane w temperaturze pokojowej, nigdy gorące!!! Niezjedzoną porcję najlepiej wstawić do lodówki i podać psu jako kolejny posiłek w planowanej porze.
Jeśli Wasz pies jest wybredny to zmiksowanie posiłku zapobiegnie wybieraniu tylko niektórych kąsków z miski.
Jeśli Wasz pies jest wybredny to zmiksowanie posiłku zapobiegnie wybieraniu tylko niektórych kąsków z miski.
Osobiście zdecydowałam się na połączenie BARF-a z jedzeniem gotowanym. Całkowicie odeszłam od podawania psu suchej karmy.
PLUSY TAKIEGO POŁĄCZENIA TO :
- ładna, błyszcząca sierść,
- brak brzydkiego oddechu,
- brak brzydkiego zapachu stolca,
- brak gazów u psa,
- brak rozwolnień oraz zatwardzeń,
- entuzjazm z jakim Demon zjada posiłek - bezcenne.
PLUSY TAKIEGO POŁĄCZENIA TO :
- ładna, błyszcząca sierść,
- brak brzydkiego oddechu,
- brak brzydkiego zapachu stolca,
- brak gazów u psa,
- brak rozwolnień oraz zatwardzeń,
- entuzjazm z jakim Demon zjada posiłek - bezcenne.
Demon oczekujący na jedzenie, zawsze w tym samym miejscu.
Super artykul.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam Pawel Olejnicki www.barffutter.eu
Ten komentarz został usunięty przez autora.
OdpowiedzUsuńZeby przyrzekli że bedzie mieso przyznaczone dla ludzi
OdpowiedzUsuńNiezależnie od metody jaką decydujemy się karmić nasze zwierzę powinniśmy zadbać o jakość tego co mu podajemy.
Usuń