Rottweiler

Rottweiler

niedziela, 13 marca 2016

Pozwolenie na psa rasy uznanej za agresywną


Czyli o czyn należy pamiętać 


Osoba będąca posiadaczem psa rasy uznanej za agresywną powinna wiedzieć, że ciąży na niej obowiązek otrzymania odpowiedniego zezwolenia. 

Minister właściwy do spraw administracji publicznej po zasięgnięciu opinii Związku Kynologicznego w Polsce ustalił w drodze rozporządzenia, wykaz ras psów uznanych za agresywne. 

Obecnie wykaz ras psów uznanych za agresywne wyszczególnia Rozporządzenie Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne.






Rasy psów uznawanych za agresywne:

1) amerykański pit bull terrier;
2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);
3) buldog amerykański;
4) dog argentyński;
5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);
6) tosa inu;
7) rottweiler;
8) akbash dog;
9) anatolian karabash;
10) moskiewski stróżujący;
11) owczarek kaukaski.

Podstawowym aktem prawnym regulującym kwestie zezwoleń na posiadanie psa groźnej rasy jest Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997o ochronie zwierząt. 
Zezwolenie na posiadanie groźnego psa. 
Zgodnie z art. 10 pkt. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Zezwolenie wydaję się na wniosek osoby zamierzającej prowadzić hodowlę psów agresywnych lub utrzymywać takiego psa.

Jakie dokumenty należy złożyć w celu uzyskania pozwolenia:

- wniosek o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną (w którym podaje się następujące informacje: rasa, płeć, imię, datę urodzenia, oznakowanie psa- czyli nr tatuażu lub cip, numer rejestracyjny psa w Związku Kynologicznym (rodowód, metryka) oraz krótki opis w jakich warunkach utrzymywany jest pies (mieszkanie w bloku, dom z ogrodem).

- kopie rodowodu lub metryki,

- kopie testów psychicznych psa (jeżeli takie mamy),

- kopie ukończonych kursów tresury (jeżeli takie mamy ukończone)

- dowód uiszczenia opłaty skarbowej (opłata wynosi 82zł),

- zaświadczenie o szczepieniu na wściekliznę (do wglądu), 

Wzór wniosku o wydanie zezwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną można znaleźć na stronach internetowych swojego urzędu lub otrzymać we właściwym wydziale w urzędzie.

Brak zgody na wydanie zezwolenia/cofnięcie wcześniej wydanego zezwolenia.

W sytuacji gdy pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się. 
Organem właściwym w sprawie cofnięcia zezwolenia, jest wójt (burmistrz, prezydent miasta) właściwy ze względu na miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Należy zaznaczyć że w przypadku zmiany miejsca prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa, właściwy organ dokonuje zmiany zezwolenia.

Rozstrzygnięcia w sprawie wydania zezwolenia oraz cofnięcia zezwolenia, są podejmowane w formie decyzji administracyjnej.

O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć : 

- Do 22 maja 2003 r. na mocy starego rozporządzenia w sprawie wykazu ras psów uznanych za agresywne wniosek taki był składany w terminie 30 dni od dnia nabycia psa. Z ustawy o ochronie zwierząt w obecnie obowiązującym kształcie oraz z nowego rozporządzenia wynika jednak, że należy złożyć wniosek o zezwolenie na nabycie psa agresywnego przed jego nabyciem. Osobiście wystąpiłam o pozwolenie na utrzymanie psa rasy uznanej za agresywną wg. poprzedniego rozporządzenia. Nie poniosłam z tego tytułu konsekwencji, ponieważ po obejrzeniu psa oraz warunków w jakich żyje Panie nie miały wątpliwości, że Demon nie będzie stanowił niebezpieczeństwa, ani dla ludzi, ani dla  innych zwierząt. 

- Nie wiem jak wydawanie pozwolenia wygląda w innych miastach, ale w Bydgoszczy na wydanie pozwolenia do 30 dni. Ponadto przed wydaniem pozwolenia do domu przychodzą 2 Panie z Urzędu sprawdzić w jakich warunkach żyje pies oraz jak się zachowuje. Trochę mnie ta wizyta stresowała, ponieważ w domu nie odwiedza nas zbyt wiele osób w związku z czym, gdy tylko ktoś się pojawia Demon staje się dość napastliwy i domaga się głaskania, ewentualnie zamienia tą osobę w niewolnika rzucającego mu piłkę na wieki. Właśnie dlatego przed wizytą Pań z urzędu przygotowałam Demonowi saszetkę treningową pełną smaczków. 




Przebieg wizyty - czyli jak to właściwie wygląda :

- Przychodzą Panie z Urzędu i przyglądają się zachowaniu psa, przeprowadzają wywiad (pytają o szkolenia planowane bądź odbyte, o to czy pies jest pod opieką weterynaryjną, sprawdzają czy jest on szczepiony na wściekliznę, oglądają metrykę lub rodowód psa, spisują przydomek oraz hodowlę z jakiej pies pochodzi) sprawdzają czy pies ma swoje miejsce do spania oraz stały dostęp do wody, sprawdzają czy ma wyznaczone miejsce do spożywania posiłków.




Poniżej znajdziecie fragment uzasadnienia jakie dostałam przy wydaniu zgody na utrzymanie Demona :

''W trakcie oględzin stwierdzono, że pies jest przyjazny i ufny, nie wykazuje strachu, także w odniesieniu do ludzi obcych. Zwierzę ma swoje legowisko, zabawki, wyznaczone miejsce do posiłków oraz zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy stały dostęp do wody. ''

W prawdzie zabawek im nie pokazywałam, ale skrzynia Demona jest tak duża, że raczej ciężko ją przeoczyć. Jak widać Panie urzędniczki ją zauważyły.





Podstawa prawna: 

Art. 10 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003r., Nr 106, poz. 1002)
Par 1 Rozporządzenia Ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 28 kwietnia 2003r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 r. Nr 77, poz. 687)
Ustawa z dnia 16 listopada 2006r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 225, poz. 1635)

3 komentarze: