Rottweiler

Rottweiler

poniedziałek, 14 marca 2016

Bieżnia Wodna czyli o Hydroterapii słów kilka


Czym właściwie jest hydroterapia ? 

To terapia z wykorzystaniem bieżni wodnej, która jest formą rehabilitacji oraz treningu wydolnościowego u czworonogów. Obecnie bieżnia wodna jest jednym z najnowocześniejszych urządzeń przeznaczonych do rehabilitacji zwierząt. Zapobiega ona urazom, zmniejsza ból, wzmacnia mięśnie, przywraca lub poprawia ruchomość stawów. Problemem jest jedynie liczba ośrodków dysponujących sprzętem. 





Jak to wygląda?

Hydroterapia odbywa się w przezroczystym zbiorniku z wodą, który wyglądem niewątpliwie przypomina ogromne akwarium, wyposażone w podwodną bieżnię. Siła wyporu wody wpływa na zmniejszenie obciążenia zanurzonych w wodzie stawów  oraz mięśni pacjenta podczas treningu. Woda w bieżni zapewnia delikatny opór, który nie tylko zwiększa siłę , ale i wytrzymałość mięśni. Dodatkowo ciepła woda rozluźnia mięśnie, zwiększa przepływ krwi do mięśni oraz tkanek co w efekcie powoduje zmniejszenie bólu. 

Jak wygląda taki zabieg ? 

Pies wchodzi do zbiornika wypełnionego wodą  i w zależności od jej typu, albo bieżnia jest napełniana wodą do odpowiedniej głębokości, albo bieżnię się opuszcza i pies jest zanurzany w wodzie. Demon przed pierwszym zabiegiem w bieżni wodnej został najpierw wprowadzony na bieżnię suchą na jakieś 2-3 min po to, żeby zobaczyć jak to jest jak coś pod łapami się porusza. Ponieważ szybko zrozumiał o co chodzi został zabrany na bieżnię mokrą. Gdy zwierze zostaje umieszczone w zbiorniku zaczyna chodzić po bieżni. Bardzo ważnym aspektem jest aktywne uczestniczenie właściciela z zajęciach, który przez cały czas skupia uwagę czworonoga smakołykami bądź zabawkami. Zaangażowanie właściciela jest bardzo ważne w motywowaniu zwierzęcia do pracy. 


źródło zdjęcia : http://www.wroclaw.pl/wodna-bieznia-dla-psow

Plusy bieżni 

Gdy czworonogi korzystają z bieżni wodnej pracują w jednym czasie nad kilkoma aspektami sprawnego poruszania się. Sposób chodzenia w wodzie jest często zbyt „przesadzony” (wyżej podnoszone są kończyny, ruch jest bardziej obszerny ), tak więc zaangażowane w pracę są nowe grupy mięśniowe, zwierzę uczy się utrzymywać równowagę w ruchu.To doskonale było widać przy pracy z Demonem, ponieważ tak bardzo podnosił on przednie kończyny, że strasznie chlapał. Właśnie dlatego przed bieżnią nigdy nie zdejmowałam kurtki podobnie zresztą jak Pani Fizykoterapeutka :) Ćwiczenia na bieżni poprawiają nie tylko siłę, wytrzymałość mięśni, zakres ruchów, ale też zapewniają zwinność oraz dobre samopoczucie.

bieżnia wodna - czas oraz częstotliwość zabiegów 

Pierwsza sesja zwykle trwa kilka minut w zależności od stanu pacjenta, a z czasem zabiegi są wydłużane i indywidualnie dopasowywane do każdego czworonoga. Początkowo zdarza się, że Właściciele są zaskoczeni tym jak krótkie są zajęcia na bieżni, ale jeśli kiedykolwiek ktoś próbował zrobić parę kroków w głębokiej wodzie lub w ciężkim śniegu można zrozumieć jak wiele wysiłku potrzeba aby pokonać opór wody. Zdarza się, że pierwsze zajęcia to bardziej zabawa w wodzi niż chodzenie na bieżni. Po prostu niektóre psy potrzebują na to trochę więcej czasu. Demon od pierwszych zajęć chodził każdorazowo w bieżni po 30 min, ale systematycznie zwiększano mu tempo marszu. 
Zaleca się stosowanie hydroterapii 2 do 3 razy w tygodniu. Większość psów potrzebuje przynajmniej 10 zabiegów, aby zauważyć poprawę stanu zdrowia.
Demon na bieżni wodnej był 17 razy. Dzięki zabiegom zwiększył nie tylko masę mięśniową w łapie objętej zanikami, ale i poprawiła się ruchomość stawu. Wcześniej nie był w stanie podrapać się prawą łapą za uchem, ponieważ dosięgał nią tylko do wysokości łopatek. Dysplastycznej łapy nie unosił też przy oddawaniu moczu, utrzymanie na niej też sprawiało mu problemy. Dlatego załatwiał się na siedząco. Po kilku sesjach na bieżni stanie oraz unoszenie dysplastycznej łapy nie stanowiło dla niego większego wyzwania. 

Korzyści :

Bieżnia wodna jest doskonałym narzędziem do ćwiczeń terapeutycznych. Zapewnia bezpieczne oraz kontrolowane środowisko do zabiegów. Wpływa na rozwój masy mięśniowej, stopień rozciągnięcia mięśni, stymulację nerwowo-mięśniową, a także poprawia wydolność organizmu. Bieżnia wodna jest również wykorzystywana do treningu kondycyjnego  dla psów sportowych i lubiących prowadzić aktywny tryb życia. Treningi na bieżni wodnej w okresie zimowym pomagają zachować psy w dobrej formie przez cały rok i przygotować je wydolnościowo i kondycyjnie do sezonu sportowego. Dzięki większej wytrzymałości, zwinności oraz lepszej kondycji są w stanie uniknąć wielu urazów.




Wskazania do stosowania bieżni wodnej :

- reedukacja chodu po zabiegach ortopedycznych oraz neurologicznych,
- zwiększenie zakresu ruchów stawów,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,  kończyn i kręgosłupa,
- zaniki mięśniowe,
- zespół ogona końskiego,
- dysplazja stawów biodrowych,
- niedowłady i porażenia,
- dolegliwości wieku starczego,
- skuteczna oraz szybka forma walki z nadwagą,
- trening, poprawa wydolności oraz wzmocnienie mięśni u psów użytkowych i sportowych (np. przed wystawami lub zawodami)

Przeciwwskazania:

- niegojące się rany, owrzodzenia,
- niewydolność krążeniowo – oddechowa, 
- niestabilność kręgosłupa,
- choroby zakaźne.


1 komentarz: