Rottweiler

Rottweiler

środa, 17 lutego 2016

Rośliny doniczkowe trujące dla psa

Dzisiejsza noc skłoniła mnie do napisania tego postu. Około 4.00 w nocy obudziły mnie odruchy wymiotne mojego psa, każdy kto posiada czworonoga wie, że jest to w większości przypadków jak najbardziej normalny objaw zwłaszcza po zjedzeniu trawy, którą pies konsumuje nie tylko w celu  oczyszczenia przewodu pokarmowego z zalegającej tam sierści, ale i dla lepszego trawienia. Często po zjedzeniu trawy pies wymiotuje, a raczej odkrztusza treść z przełyku i to właśnie robił Demon. W wydzielinie, którą odkrztusił znalazłam zielone źdźbła. Pierwsze o czym wtedy pomyślałam było zdanie ''Gdzie on o tej porze roku znalazł jeszcze zieloną trawę''. Znam kilka miejsc w lesie, w których można znaleźć nadal zielone kępki trawy, ale akurat tego dnia nie byliśmy w żadnym takim miejscu. I nagle ta dam zapaliła się żółta żarówka w mojej głowie ''kwiat'' Okazało się, że Demon poczęstował się jednym z kwiatów, który akurat stoi na podłodze. Od razu zaczęłam analizować w głowie czy czasami nie jest trujący, na wszelki wypadek postawiłam go na takiej wysokości, żeby nie był on dostępny dla Demona. Zabrałam młodego na krótki spacer, żeby się przewietrzył i po powrocie położyłam się spać z pomysłem na nowy post.

ALOES

zawiera toksyny (saponiny) o umiarkowanej szkodliwości dla psa. Najbardziej toksyczne części tej rośliny to sok i miąższ. Zwierzę, które spożyło duże ilości aloesu może cierpieć z powodu : depresji, wymiotów, biegunki, braku apetytu, zmienionego koloru moczu oraz dreszczy.



RÓŻA PUSTYNI ADENIUM

to sukulent należący do rodziny oleandrów. Digoksyna, toksyna zawarta w roślinie, to organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów o bardzo wysokiej szkodliwości. Cała roślina jest bardzo toksyczna, a kontakt z nią może wywołać szereg skutków ubocznych. Głównymi objawami zatrucia są: wymioty, biegunka, anoreksja, depresja, nieregularne bicie serca. Spożycie dużych ilości może spowodować śmierć. Róża pustyni jest szczególnie groźna dla psów ras małych.








ANTURIUM, KITNIA  (OZÓR TEŚCIOWEJ)

to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych. Głównymi toksynami zawartymi w roślinie są nierozpuszczalne szczawiany wapnia, których szkodliwość jest niezwykle wysoka. Każda część rośliny jest potencjalnie szkodliwa dla psa i może wywołać poważne skutki uboczne. Objawy zatrucia to: podrażnienie błon śluzowych, intensywne pieczenie i podrażnienie jamy ustnej (oraz wywołany tym brak apetytu), podrażnienia warg i języka, nadmierne ślinienie, zwracanie pokarmu oraz trudności w przełykaniu pokarmu.



SKRZYDŁOKWIAT

to rodzaj roślin zielnych z rodziny obrazkowatych, bardzo popularnych w Polsce. Nierozpuszczalne szczawiany wapnia są bardzo szkodliwe i mogą  wywołać podrażnienie błon śluzowych oraz intensywne pieczenie i podrażnienie jamy ustnej.  warg i języka, nadmierne ślinienie, wymioty, trudności w połykaniu.



WILCZOMLECZ NADOBNY (POINSECJA NADOBNA, GWIAZDA BETLEJEMSKA)

to krzew z rodziny wilczomleczowatych pochodzący z Meksyku i Ameryki Środkowej. W Polsce uprawiany jako roślina doniczkowa, sezonowa. W roślinach zawarty jest drażniący sok mleczny, który może wywołać bardzo poważne oparzenia chemiczne oraz podrażnienia. Większe dawki mleczka mogą wywołać ostre reakcje alergiczne: wysypkę, oparzenia, zmiany alergiczne, wymioty oraz biegunkę.



ASPARAGUS (ASPARAGUS SETACEUS)

to rodzaj rośliny z rodziny szparagowatych. Wszystkie rośliny posiadają drobne łuskowate gałęziaki o różnorodnych kształtach. Toksyny (saponiny) są umiarkowanie szkodliwe. Najbardziej trująca jest część naziemna i owoce. W przypadku bezpośredniego kontaktu ze skórą może dojść do alergicznego zapalenia. Samo spożycie powoduje zazwyczaj rozstrój żołądka (wymioty, bóle brzucha i biegunkę).



CYKLAMEN PERSKI

to gatunek rośliny wieloletniej z rodziny pierwiosnkowatych. Jego szkodliwość jest bardzo wysoka. Szczególnie szkodliwymi częściami rośliny są kłącza. Do głównych objawów zatrucia należą: ślinotok, wymioty, biegunka. Jeżeli pies spożyje większe ilości rośliny może dojść do poważnych zaburzeń rytmu serca, drgawek, a w niektórych przypadkach nawet śmierci.




HIACYNT 

to roślina z rodziny szparagowatych. Najpowszechniejszym gatunkiem hiacynta jest hiacynt wschodni (Hyacinthus orientalis L.) występujący powszechnie na terenach Bliskiego Wschodu. Szkodliwość hiacynta jest wprawdzie umiarkowana, niemniej spożycie rośliny w dużych ilościach może wywołać: intensywne wymioty, biegunkę (niekiedy krwistą), drgawki oraz stany depresyjne.


AWOKADO INACZEJ SMACZLIWKA (PERSEA SCHEFFER) 

to wiecznie zielone drzewko z rodziny wawrzynowatych (Lauraceae). Pomimo, ze owoce są jadalne dla ludzi, psy w żadnym wypadku nie powinny ich spożywać. Zjedzenie zbyt dużych ilości owoców może doprowadzić do wymiotów i biegunki, a także spowodować zatrzymanie wody w jamie brzusznej (wzdęcia) i w płucach (trudności w oddychaniu) oraz w okolicy serca. Nie wiadomo czy spożycie owoców może doprowadzić do śmierci.


ZWARTNICA 

to rodzaj z rodziny - roślin amarylkowatych (niekiedy nazywana błędnie amarylisem). Toksynami zawartymi w roślinie są: alkaloid likoryna i inne glikozydy. Zwartnica nie jest bardzo szkodliwa dla zwierząt, niemniej po jej zjedzeniu najbardziej trujących części (cebuli) mogą pojawić się wymioty, bóle brzucha, biegunki oraz ślinotok. Psy często cierpią z powodu utraty łaknienia oraz depresyjnych nastrojów.



PSIANKA (SOLANUM)

to rodzaj rośliny spokrewnionej z pomidorem, zawiera we wszystkich częściach substancję czynną solanokapsynę. Wszystkie jej części są trujące, zachowujmy więc ostrożność zwłaszcza jeżeli w domu są zwierzęta lub dzieci. Jest to roślina słabo trująca, trzeba zjeść naprawdę bardzo dużo owoców, aby wystąpiły objawy, tj. : zatrucia, nudności, wymioty, bóle brzucha.












DIFFENBACHIA 

to roślina zielna o blaszkach liściowych od sercowatych do lancetowatych, często różnobarwnych. Użyłkowanie liści wyraźne, pierzaste, zbiegające się do żyłki marginesowej. Cała roślina jest bardzo silnie trująca. We wszystkich jej częściach znajduje się substancja drażniąca - nierozpuszczalne szczawiany wapnia oraz kwas szczawiowy. Po spożyciu części rośliny może wystąpić : pieczenie języka, trudności w połykaniu, obrzmienie jamy ustnej i gardła, dostanie się soku rośliny do oka powoduje silny ból, wrażliwość na światło, skurcze powiek i łzawienie. 














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz