Rottweiler

Rottweiler

wtorek, 16 lutego 2016

Rasy agresywne, a statystyki pogryzień. Czyli nie taki diabeł straszny jak go malują

Początkowo chciałam ten fragment wrzucić jako dalszą część poprzedniego postu, ale stwierdziłam, że będzie on bardziej czytelny, jeżeli zamieszczę go jako osobny temat. 
Dane wprawdzie opierają się na badaniach przeprowadzanych pomiędzy 2009 r., a 2012 r., ale uwierzcie mi od tego czasu niewiele się zmieniło :) 

Na mocy art. 10 ust. 3 ustawy z dnia 21.08.1997 o ochronie zwierząt wprowadzono listę ras psów uznawanych za agresywne. Znajduje się na niej jedenaście ras:


Prawdopodobnie większość ludzi wychodzi z słusznego założenia, że to nie rasa w największym stopniu decyduje o agresji, a wychowanie i socjalizacja psa. Chciałabym pokazać Wam jak wykaz ras agresywnych ma się do rzeczywistości. 



Zestawienie ww. listy ze statystykami pogryzień dowodzi, że przepisy prawa są oderwane od rzeczywistości. Lista zawiera zlepek ras, które miały pecha bo ktoś kiedyś je na niej umieścił. 
Zawiera rasy stworzone do stróżowania, polowań oraz psy bojowe. 
Jako właścicielka psa rasy uznawanej za agresywną zdecydowanie czuję się poszkodowana, a jednocześnie napiętnowana. Żeby posiadać rottweilera muszę wystąpić o pozwolenie chociaż mój pies jest łagodny i układany, a psy nie zamieszczone na liście latają sobie luzem i gryzą co popadnie bo właściciele nad nimi nie panują, ale to właśnie mnie czekałyby nieprzyjemności, gdyby Demon kogoś ugryzł. Nie jest to sprawiedliwe, ponieważ każdy kto ma pojęcie o rasie wie,że rottweilery są zrównoważone i spokojne. 


Przy przeglądaniu statystyk należy zwrócić uwagę na to,że uwzględniają one także pogryzienia psów w typie danej rasy*, czyli bez rodowodu. Psy takie nie mają udokumentowanego pochodzenia, a co za tym idzie nie wiadomo jakie cechy odziedziczyły one po przodkach. Wiem, że nie odkryję tu ameryki, ale za pogryzienia zawsze odpowiedzialny jest człowiek, bo to właśnie na nim spoczywa obowiązek ukształtowania psa. 

* pies w typie rasy – wyglądem może przypominać daną rasę lub został kupiony jako pies danej rasy, natomiast nie musi to iść w parze z usposobieniem i predyspozycjami psychicznymi konkretnego osobnika; często takie psy pochodzą z pseudo hodowli, rosną w dramatycznych warunkach, nie są socjalizowane z ludźmi, innymi zwierzętami ani światem zewnętrznym co wpływa na ich zachowanie w przyszłości. 



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz