Rottweiler

Rottweiler

czwartek, 18 lutego 2016

Jak wybrać smycz dla psa ?

Wybierając smycz dla naszego pupila, warto się chwilę zastanowić i dokładnie przemyśleć swoją decyzję. Od rodzaju oraz jakości smyczy zależy nie tylko komfort Twój i pupila, ale i jego bezpieczeństwo. 

O czym warto pomyśleć przed zakupem ? 

Przed zakupem smyczy należy przede wszystkim pamiętać, że ma ona spędzać funkcję użytkową.

 Powinniśmy zatem określić potrzeby swoje oraz naszego psa zadając sobie proste pytania : 
  1. Jaka jest docelowa waga Twojego psa ?
  2. Czy Twój pies jest spokojny czy raczej gwałtowny ?
  3. Czy szukasz smyczy na chwilę czy takiej, która będzie służyła Ci latami ?

RODZAJE SMYCZY : 

Smycz klasyczna 











Jest to smycz jednoczęściowa, wykonana z taśmy parcianej, skóry lub metalowego łańcuszka ale zdarzają się też nylonowe. Smycz z jednej strony zakończona rączką z drugiej karabińczykiem. Długość smyczy klasycznej nie jest regulowana. Przeważnie jej długość wynosi od 120 cm - 150 cm. 

Przeznaczenie - do codziennych spacerów dla wszystkich psów. Doskonale sprawdza się w przypadku psów po zabiegach i operacjach kiedy należy im ograniczyć swobodę ruchu i prowadzić na krótkiej smyczy. 

Smycz regulowana












Jest to smycz składana, na obu końcach zakończona karabińczykami, jeden służy do przyczepiania smyczy do obroży, drugi do regulacji długości. Zależnie od naszej potrzeby smycz możemy wydłużyć bądź skrócić. Smycz regulowaną wykonuje się głównie ze skóry lub z taśmy parcianej. 


Przeznaczenie - do codziennych spacerów dla wszystkich psów


Smycz automatyczna 














Jest to rodzaj smyczy, której długość możesz dowolnie kontrolować, a umożliwia to specjalny mechanizm, który po przyciśnięciu guzika chowa smycz do plastikowej rączki, przesunięcie guzika powoduje zablokowanie smyczy na wybranej przez nas długości. Pozwala to psu na większą swobodę. Smycz automatyczna ma od 3 do 8-10 metrów długości, jest wykonana z cienkiej linki bądź taśmy parcianej. 


I jeszcze jedno nigdy przenigdy nie łączymy smyczy automatycznej z kolczatką !!! Te dwie rzeczy totalnie się wykluczają, albo pies ma sobie swobodnie biegać i ciągnąć, albo nie. 

Przeznaczenie - moim zdaniem do spacerów po dużych zielonych skwerach, dla niezbyt dużych psów. 

SMYCZE NIESTANDARDOWE : 



Smycz treningowa 











Jej główną zaletą jest niestandardowa długość - mierzy od 10 - do nawet 20 metrów. Wykonana z cienkiej linki, taśmy parcianej lub skóry. Z jednej strony zakończona jest rączką z drugiej karabińczykiem przypinanym do obroży psa. Używana podczas treningu lub tropienia. 


Przeznaczenie - do treningów, dla wszystkich psów


Smycz dla ludzi uprawiających sport








Jest to smycz dla ludzi uwielbiających jogging i jazdę na rowerze. Jeżeli marzy Ci się połączenie pasji z zapewnieniem psu dużej dawki ruchu jest to smycz właśnie dla Ciebie. Smycz do joggingu jest często wyposażona w specjalną rączkę, którą przekłada się przez ramie,gwałtowne szarpnięcia psa są amortyzowane przez elastyczną wstawkę. Coraz częściej pojawiają się smycze do biegania wyposażone w specjalny pas, zapinany na biodrach. Smycz rowerowa jest krótsza od smyczy do joggingu, dodatkowo wyposażono ją w socjalny pałąk mocowany do bagażnika lub sztycy pod siodełkiem co zapewnia psu bezpieczeństwo (biegnie w pewnej odległości od roweru). Podobnie jak w przypadku smyczy do biegania smycz rowerowa również została wyposażona element amortyzujący.


Przeznaczenie - dla właścicieli psów lubiących sport, nieodpowiednia dla psów molosowatych w okresie wzrostu z powodu dużego ryzyka rozwoju dysplazji. 

Ringówka











Jest to specjalny rodzaj smyczy, który służy do prezentacji psa na wystawie. Najprostsze wykonane są z płaskiej plecionej taśmy lub skóry zakończona z jednej strony pętelką z drugiej regulowaną obrożą. Te bardziej wymyślne zdobione są nie tylko wyplatane, ale i zdobione koralikami. Dobra ringówka musi być dopasowana szerokością i kolorem do wielości, umaszczenia i rasy psa. 
Przeznaczenie - niezbędna do prezentacji psa na wystawie, nie nadaje się do użytku codziennego. 

PARAMETRY : 


Szerokość 


grubość przeciętnej smyczy waha się pomiędzy 0,8 - 2,5 cm. Z własnego doświadczenia wiem, że waga i wielkość to zdecydowanie dwa główne kryteria, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborze smyczy dla naszego pupila. Kiedyś czytałam, że jeżeli pies jest zdyscyplinowany można wybrać smycz cieńszą. Osobiście się z tym jednak nie zgadzam. Na spacerze podobnie jak w życiu może wydarzyć się wszystko, jeżeli wybierzemy zbyt słabą smycz, a wydarzy się coś co naszego psa zdenerwuje lub wystraszy to zbyt cienka  smycz może nie utrzymać do w ryzach. Dzisiaj przeczytałam na forum o rottweilerce, która zerwała się z flexi (przeznaczonej dla psów do 60 kg) i została potrącona przez tira. Poza szokiem i niewyobrażalnym bólem jaki niewątpliwie czuje pies jego miednica została złamana w 2 miejscach, kolano jest zwichnięte, a wszystkie więzadła są pozrywane. Zastanówmy się więc bardzo poważnie nad wyborem smyczy bo nasz dzisiejszy wybór może w przyszłości stać się przyczyną tragedii. 

Jeżeli pierwsza smycz jest kupowana dla szczeniaka warto zastanowić się czy ma ona nam służyć krótki okres czasy czy ma starczyć na dłużej. Jeżeli smycz ma nam czytać przez dłuższy okres czasu to należy wziąć pod uwagę docelową wagę pupila. Wielu producentów podaje max wagę psa, do którego przeznaczono dany model. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie te informacje muszą być prawdziwe dlatego warto przy zakupie kierować się zdrowym rozsądkiem, a nie piękną reklamą. 

Długość 


Należy ją dostosować do temperamentu naszego psa oraz własnych potrzeb. Krótsza smycz pozwala nam na większą kontrolę i szybszą reakcję w razie potrzeby, dłuższa daje więcej swobody psu. 


MATERIAŁ :


Wyróżniamy następujące rodzaje materiału :


- ze skóry, 

- z taśmy parcianej, 
- z linki syntetycznej  
- z metalowego łańcucha, 


Smycze skórzane 













Są nie tylko wytrzymałe, ale i estetyczne. Smycze ze skóry lakierowanej są odporne praktycznie na wszystko.

Dzielimy je na :
- szyte ''na okrągło''
- szyte na płasko

Jeżeli wybieracie te szyte na płasko sprawdźcie czy jest ona wzmocniona dodatkowym kawałkiem materiału. Smycze szyte na okrągło z reguły są w środku wzmocnione specjalną wkładką zapobiegającą rozdarciu. Wybierajcie te impregnowane, ponieważ są bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Moją mam już rok i nie zniszczyła się ani odrobinę. Są ludzie, którzy skarżą się na jej małą odporność na gryzienie. Z tego co zaobserwowałam problem z jej niską wytrzymałością mają tylko Ci właściciele, którzy pozwalają psu ją gryźć. Demon miał taką od szczeniaka i jakoś nie ucierpiała, ale każdą próbę brania jej w zęby od razu kwitowałam krótki,stanowczym ''NIEEEEEEEEEEE''

Smycz z taśmy 














Są bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i co ważne łatwo utrzymać je w czystości. Osobiście mam taką w szafie i używam jej podczas złych warunków atmosferycznych. Nigdy mnie nie zawiodła.

Smycz z linki 





Większość jest wytrzymała na uszkodzenia, zależy to jednak od rodzaju linki oraz jej splotu, spotkałam się z takimi, które potrafiły się przecierać i pękać, gdy pies zaczął gwałtownie się rzucać. Przy nadmiernym szarpaniu linka wrzyna się w ręce co często jest przyczyną okaleczeń.

Smycz z metalowego łańcuszka 












Jest bardzo wytrzymała i estetyczna ma jednak kilka wad. Smycz może powodować okaleczenia, jest ciężka, a przy niskich temperaturach staje się nieprzyjemnie zimna.


Na co zwrócić uwagę kupując smycz ? 

Przede wszystkim na materiał z jakiego jest wykonana, jego jakość, rodzaj szwów oraz karabińczyków. Wszystkie elementy powinny być wykonane starannie i solidnie. Karabińczyki powinny dać się łatwo i dokładnie zapinać. Nie bójcie się ich testować w sklepie, sprawdźcie czy szwy nie puszczają, czy karabińczyki się domykają czy smycz jest szyta czy nitowana.

CIEKAWY GADŻET - ROZDZIELACZ 














To produkt specjalnie dla posiadaczy dwóch psów, którzy nie zamierzają kupować dwóch oddzielnych smyczy. Taki łańcuch umożliwia podpięcie jednej smyczy do dwóch obroży.


Podsumowując 


     1. Jaka jest docelowa waga Twojego psa ? 


Podstawowa zasada doboru smyczy brzmi, że im większy jest pies tym grubsza powinna być smycz. Jeśli docelowa waga Twojego psa to 10 kg, wystarczy Ci smycz najmniejszej szerokości (około 0,8-1 cm). tak, odpowiednio, jeśli docelowa waga Twojego psa to 11-25 kg, potrzebna Ci nieco szersza smycz (1-1,5 cm). Psy ważące ponad 25 kilogramów należy prowadzić na grubej i wytrzymałej smyczy (2-2,5 cm szerokości).

      2. Czy Twój pies jest spokojny czy raczej gwałtowny ?

Jeżeli Twój pies jest spokojny to podczas codziennych spacerów sprawdzi się za równo smycz klasyczna jak i regulowana. Jeżeli Twój pies ma gwałtowny temperament to dobrze sprawdzi się smycz klasyczna dająca Ci większą kontrolę.

      3. Czy szukasz smyczy na chwilę czy takiej, która będzie służyła Ci latami ?

Należy wziąć pod uwagę wytrzymałość materiałów. Jeżeli chcesz smyczą cieszyć się długi czas nie powinieneś oszczędzać na jakości. Sprawdź szwy, karabińczyki, materiał.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz