Rottweiler

Rottweiler

czwartek, 7 lipca 2016

Jak wybrać odpowiedni kaganiec dla psa ?


Czyli od czego powinniśmy zacząć 

Osobiście uważam, że kaganie powinien mieć każdy posiadacz psa. Pomimo iż większości ludzi kojarzą się one z brakiem wygody, męczeniem psa oraz co ważniejsze z jego zniewoleniem wcale nie jest to prawdą o ile oczywiście wybierzemy model funkcjonalny i bezpieczny. Prawidłowo dobrany kaganiec będzie pozostawiał psu pewną swobodę, zabezpieczając mu podstawowe potrzeby jaki jest chociażby dyszenie czy otwieranie pyska. 

Choć polskie ustawodawstwo nakazuje zakładanie psu kagańca tylko w komunikacji miejskiej to niektóre gminy czy miasta obligują właścicieli czworonogów do wyprowadzania ich na smyczach oraz w kagańcach również poza środkami transportu publicznego. Kaganiec może okazać się też bardzo przydatny u lekarza weterynarii zwłaszcza w przypadku psów agresywnych czy nadpobudliwych. Zapobiegnie on ewentualnym pogryzieniom oraz późniejszym nieprzyjemnością. 

Kaganiec jest więc istotny dla bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli podczas spaceru pies wyrywa się,żeby spróbować przysmaków pozostawionych gdzieś na poboczu. O tym jak wybrać ten właściwy dowiecie się z poniższego tekstu. 

Rodzaje kagańców 


Kaganiec metalowy



Jest to jeden z najczęściej wybieranych modeli kagańca choć jego popularność ostatnio spada na rzecz kagańców fizjologicznych. Prawidłowo dobrany kaganiec metalowy jest wygodny dla psa. Metal po nagrzaniu można w pewnym stopniu kształtować, a to zdecydowanie ułatwia dopasowanie kagańca do kufy. Dobrze dobrany kaganiec metalowy zdecydowanie poprawia komfort psa. Przód kagańca powinien być oddalony od psiego nosa conajmniej o 1 cm. 

Zalety : 

Ten model kagańca pozwala psu swobodnie pić wodę, oddychać, oraz otwierać kufę co jest istotne zwłaszcza podczas upałów. Dodatkowym atutem jest fakt, że kaganiec łatwo jest utrzymać w czystości. 

Wady : 

Kaganiec metalowy jest dość ciężki, dlatego zdecydowanie nie nadaje się dla psów małych ras. Natomiast zimą druty kagańca stają się zimne i mogą prowadzić do odmrożeń.Często przymarza do niego nie tylko śnieg, ale i psu język. Podobnie zresztą jest w lecie podczas upału metal lubi się niestety solidnie nagrzać. Jeżeli decydujecie się na kaganiec metalowy warto zainwestować nieco większą sumę pieniędzy, ponieważ niektóre tańsze modele kagańców rdzewieją po kontakcie z wodą.

Przeznaczenie : Dla psów średnich i dużych oraz dla psów ras uznawanych za agresywne. Nie polecam tego typu kagańca dla psów nadpobudliwych, ponieważ znam przypadki, gdzie pies potrafił tak długo uderzać tym kagańcem innego przedstawiciela swojego gatunku, aż tamten stracił przytomność. Poza tym musimy mieć na uwadze fakt, że pies z przysłowiowym ADHD może nas nim po prostu poobijać. 


Kaganiec skórzany : 

W tej grupie kagańców wyróżniamy : 

  • klasyczny kaganiec (nitowany/gwoździowany) - którego gryf najczęściej składa się z połączonych skórzanych pasków umożliwiających psu swobodne oddychanie oraz ziewanie. Kaganiec posiada regulowany pas czołowym który znacznie utrudnia psu zdjęcie tego modelu. Kaganiec jest uniwersalny. Taki kaganiec absolutnie nie powinien opinać pyska psa ponieważ powoduje to znaczny dyskomfort i uniemożliwia psu swobodne ziajanie.

  • zabudowany - z pełny zabudowanym gryfem. Mocny kaganiec ze skóry przeznaczony jest dla psów pracujących w służbach, obronie i w szkoleniach. Kaganiec wzmocniony mocną stalową wkładką, wykonany z wysokiej jakości skóry, wytrzymały. Pies nie jest skrępowany i może swobodnie otwierać pysk. Otwory na całej powierzchni kagańca oraz dodatkowe przy nosie umożliwiają pełną wentylację.


klasyczny kaganiec nitowany                             skórzany  kaganiec zabudowany

Zalety : 

Kaganiec skórzany jest lekki, a dobrze dobrany umożliwia psu swobodne oddychanie i otwieranie pyska. Uderzenia takim kagańcem są zdecydowanie mniej bolesne niż kagańcem metalowym. 

Wady : 

Podstawowym minusem tego typu kagańca jest jego nietrwałość. Nawet najlepiej zaimpregnowana skóra niszczy się z czasem. Kaganiec skórzany jest stosunkowo drogi oraz ciężki w utrzymaniu czystości. 

Przeznaczenie : Dla psów średnich i dużych oraz dla psów ras uznawanych za agresywne.


Kaganiec weterynaryjny (materiałowy) 




Jak wskazuje nazwa kaganiec jest przeznaczony do używania w sytuacjach związanych z wizytą lub opieką weterynaryjną. Kaganiec materiałowy całkowicie zamyka kufę psa, uniemożliwiając mu nawet lekkie jej otwarcie. Jeżeli natomiast popuścimy lekko rzep bądź klamrę mocującą to przestaje on spełniać swoją podstawową funkcję, nie chroni, ani przed ugryzieniem, ani przed zbieraniem odpadków z ziemi. 

Zalety :

Kaganiec jest nie tylko lekki, ale i tani. Co z pewnością przyczyniło się do jego olbrzymiej popularności. 

Wady : 

Biorąc pod uwagę fakt, że pies chłodzi swój organizm poprzez otwarcie pyska i zianie to zakładanie kagańca, który mu to uniemożliwia, gdy na zewnątrz jest gorąco uważam za czyste okrucieństwo. 

Przeznaczenie : do stosowania okazjonalnego, np. podczas wizyty u weterynarza. 

Kaganiec z tworzywa sztucznego :




Kaganiec wykonany jest z plastiku czasami bywa nitowany. Budową przypomina trochę kagańce metalowe, dla których stanowi alternatywę. Zdecydowanie wygodniejszy niż kaganiec materiałowy/weterynaryjny.

Zalety : 

Stosunkowo niska cena. Kaganiec jest lekki, elastyczny, łatwy w utrzymaniu czystości. W przeciwieństwie do kagańca metalowego nie reaguje, ani na niską temperaturę, ani na wysoką temperaturę. 

Wady :

Jest mniej trwały niż kagańce metalowe z czasem może się przecierać i niszczyć. Kupując taki kaganiec należy zwrócić szczególną uwagę na element do którego są przymocowane paski. Powinien być wykonany solidnie. 

Przeznaczenie : Dla psów małych i średnich. Kaganiec dobrze sprawdza dla psów łagodnych. 

Kaganiec silikonowy :




Ostatnio wśród właścicieli małych psów coraz większą popularność zdobywa kaganiec silikonowy, który wyglądem przypomina kaczy dziób. Moim zdaniem tego kagańca w ogóle nie powinno się używać. Producent twierdzi, że kaganiec zapobiega rozlizywaniu ran pooperacyjnych u psa, moim zdaniem lepszy jest kołnierz ortopedyczny lub specjalne pooperacyjne ubranko. Kaganiec nie tylko uniemożliwia psu ziewanie, ale i szczekanie. 

Zalety : 

Kaganiec jest lekki. Uniemożliwia psu jedzenie odpadków czy zapobiega pogryzieniu. 

Wady : 

Kaganiec uniemożliwia psu nie tylko komunikację, ale i zabezpieczenie podstawowych potrzeb życiowych jakimi jest chociażby chłodzenie organizmu. Zakładanie tego kagańca jest zwyczajnym okrucieństwem. 

Przeznaczenie : Producent zaleca je dla małych psów. Moim zdaniem nie są one dobre dla żadnego czworonoga.


Kaganiec fizjologiczny : 




Ten model kagańca jest zdecydowanie najwygodniejszy. Jak sugeruje jego nazwa jego budowa jest zgodna z fizjologią psa. Ten rodzaj kagańca zapewnia psu maksymalną wygodę. Po lekkim nagrzaniu można go indywidualnie dopasować do kufy psa.

Zalety : 

Pozwala psu na swobodne otwieranie pyska, ziajanie czy szczekanie. Są produkowane dla każdej rasy uwzględniając jej anatomię dzięki czemu można dobrać go do każdego psa.

Wady : 

Jedyną wadą tego typu kagańca może być jego waga. Jest cięższy niż kaganiec z tworzywa sztucznego, ale jest za to od niego trwalszy.

Przeznaczenie : Dla każdego rodzaju psa


Kaganiec uzdowy (halti, kantarek, halter) : 





To rodzaj obroży uzdowej, niesłusznie nazywanej kagańcem, głównie ze względu na to, że w żadnym stopniu nie grozi ona przed ugryzieniem, czy też zbieraniem odpadków z ziemi. Zdaniem obroży uzdowej jest uniemożliwienie psu ciągnięcia na smyczy. Jak można zauważyć na zdjęciu kantar składa się z dwóch taśm, z których jedna przechodzi za uszami, a druga okala kufę psa. Pod pyskiem psa znajduje się metalowy ring do którego przypinamy smycz. W momencie, gdy pies zaczyna ciągnąć na smyczy kantar powoduje skręcenie psiej głowy w stronę właściciela co skutecznie uniemożliwia psu ciągnięcie. Kantar wbrew powszechnej opinii nie uczy psa chodzenia przy nodze, a jedynie uniemożliwia mu ciągnięcie. Jeżeli tylko ściągniemy kantar pies natychmiast wraca do swoich nawyków. Z oczywistych względów kantara nie należy używać w połączeniu ze smyczą automatyczną.Gdyby pies z kantarem rozpędził się na takiej smycz to w momencie nagłego zatrzymania spowodowanego szarpnięciem może spowodować bardzo poważne urazy odcinka szyjnego kręgosłupa.


Na co zwrócić uwagę ? 


Przede wszystkim na sposób wykonania kagańca, który wpływa nie tylko na jego trwałość, ale i funkcjonalność. Biorąc pod uwagę wszystkie dostępne modele w każdym z nich istotne jest coś innego, i tak :



  • wybierając kaganiec metalowy, należy upewnić się, że jest on zabezpieczony przed rdzewieniem odpowiednią powłokę. Istotnym jest, żeby posiadał filcowo-skórzany pasek, który będzie chronił kufę psa przed kontaktem z metalem. 
  • wybierając kaganiec skórzany, należy sprawdzić jak połączone są ze sobą poszczególne elementy oraz czy nitowania lub gwoździowania są trwałe. Najtrwalsze są te kagańce, które są nitowane ręcznie.  
  • wybierając kaganiec weterynaryjny, upewnij się, że z jednej strony ma on siatkę, która umożliwia psu wentylację organizmu. 
  • wybierając kaganiec z tworzywa sztucznego, sprawdź połączenie gryfu kagańca z paskami mocującymi. 
  • wybierając kaganiec fizjologiczny, wybierz taki, który pokryty jest gumą lub gumoplastikiem, który nie tylko chroni kufę psa przed odmrożeniem na skutek kontaktu z zimnym metalem, ale i w pewnym stopniu amortyzuje ewentualne uderzenia, co jest istotne zwłaszcza w kontakcie z psem nadpobudliwym. 


Z doświadczenia wiem, że mocowanie kagańca jest bardzo istotne. Niektóre kagańce jak np. kaganiec fizjologiczny Chopo czy kaganiec weterynaryjny są mocowana za pomocą jednego paska zapinanego za uszami. Kagańce skórzane posiadają 2, a czasami nawet 3 paski połączone obrożą. Właścicielom niesfornych psów, które bez problemu zdejmują kagańce z jednym paskiem mocującym polecam kagańce z kilkoma takimi paskami.

Jeżeli szukasz kagańca, który możesz zdjąć jednym ruchem ręki, np. na trening wybierz taki z jednym paskiem mocującym.

Jak dopasować odpowiedni rozmiar kagańca ? 


Dopasowanie właściwego rozmiaru nie jest rzeczą łatwą, ale niewątpliwie konieczną. Właściwie dobrany rozmiar gwarantuje psu nie tylko wygodę, ale i komfort.

Ułatwione zadanie mają tutaj właściciele psów rasowych, dla których producenci wprowadzają systemy rozmiarowe. Czasami nawet podają rasę psa dla, którego przewidziano dany rozmiar kagańca.

Podstawą dopasowania rozmiaru kagańca do kufy danego psa jest niewątpliwie jej odpowiednie wymierzenie. Najistotniejsze są jednak  dwa z nich :



  • Obwód kufy - mierzony zawsze w najszerszym miejscu, które znajduje się mniej więcej 0,5 - 1,5 cm od oczu psa. Do szerokości jaka nam wyszła dodajemy od 1 - 2,5 cm. Dzięki czemu pies będzie mógł swobodnie ziajać. 
  • Długość kufy -  należy zmierzyć odległość znajdującą się pomiędzy czubkiem nosa, a punktem między oczami psa (nasady pyska). 


Po wybraniu kagańca upewnij się, że : 



  • Nos psa nie dotyka kagańca, powinien znajdować się od niego w odległości przynajmniej 1 cm, 
  • paski utrzymują kaganiec psa, ale nie powodują nadmiernego ucisku (np. kaganiec nie nachodzi na oczy psa), 
  • między kufą, a kagańcem jest taka odległość która umożliwia mu otwarcie pyska, 
  • między oczami, a nasadą kagańca odległość wynosi 1 - 2 cm jest to istotne, jeżeli nie chcemy, żeby kaganiec zasłaniał psu pole widzenia, 


Cena kagańca uzależniona jest od materiału z jakiego został on stworzony oraz od wielkości psa. Najtańsze są kagańce nylonowe, ortalionowe, a najdroższe są kagańce skórzane oraz metalowe.
Jednak należy liczyć się z tym, że obowiązkiem każdego właściciela jest zakup odpowiedniego kagańca. W niektórych miejscach, tj. komunikacja miejska można za brak kagańca zapłacić grzywnę czy warto ? Chyba lepiej te pieniądze przeznaczyć na inny cel. 

6 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy wpis ;) a jaki ty kaganiec stosujesz dla swojego psa?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Od dłuższego czasu używam kagańców fizjologicznych. Początkowo stosowaliśmy ten z firmy chopo, ale z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że jest on niepraktyczny. Po pierwsze dlatego, że jest niewymiarowy (te dedykowane dla danej rasy są zwyczajnie za wielkie, a inne za małe, za wąskie lub za szerokie), po drugie ciężko podać psu, który ma na sobie chopo jakikolwiek smakołyk. Po trzecie uderzenia nim bolą. Po czwarte jest ciężki i zajmuje sporo miejsca. Z czasem wymieniłam go na inny kaganiec fizjologiczny. Tym razem zdecydowałam się na firmę baskerville i mimo, że byłam do niego sceptycznie nastawiona dzisiaj mogę powiedzieć, że jest on moim numerem jeden. Baskerville jest lekki, zajmuje mniej miejsca od poprzednika, można łatwo podczas spaceru podać psu smaczka, a uderzenia nim nie jest tak bolesne jak przy chopo. Naszemu wetowi też bardzo się on spodobał właśnie ze względu na to, że często ma do czynienia z psami wyskakującymi do przodu, które metalowym kagańcem potrafią zrobić krzywdę.

      Usuń
  2. Bardzo ciekawy wpis, a jaki ty kaganiec stosujesz dla Demona?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Obecnie używam kagańca Baskerville ponieważ okazał się najbardziej praktyczny. Jest dopasowany, wygodny i chwalą go sobie również weterynarze. (Uderzenie takim kagańcem nie boli)

      Usuń
  3. Obecnie mój pies ma kaganiec z tej firmy. Zdejmuje go w kilka sekund. Kaganiec nie jest dopasowany do rasy rottweiler. Wymieniam na skórzany, ręcznie robiony

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Który ? Chopo ? Ten kaganiec jest specjalnie zaprojektowany tak, żeby pies miał możliwość zdjąć go samodzielnie. Chodzi o to, że gdy pies ulegnie oddzieleniu od właściciela będzie w stanie go zdjąć, żeby umożliwić sobie jedzenie czy picie. Natomiast co do rozmiarówki to się z Tobą zgodzę. One nie są ani trochę dopasowane do rasy, dla której są dedykowane. Wybór kagańca nie jest rzeczą prostą. W zależności od zastosowania dostępne są przeróżne modele. Jeśli chodzi tylko o zabezpieczenie psa przed pochłanianiem śmieci to wybór jest znacznie większy. Natomiast jeśli chcemy go zabezpieczyć psa przed ewentualnym pogryzieniem innych to ten wybór nam się trochę kurczy, ale nadal nam jakiś pozostaje. To czy kaganiec jest gotowy czy też szyty na zamówienie nie jest aż tak ważne. Najważniejsze, żeby spełniał swoje zastosowanie i umożliwiał psu swobodne otworzenie pyska i ziajanie.

      Usuń