Rottweiler

Rottweiler

niedziela, 8 maja 2016

Ładna strona Bydgoszczy - Park nad Starym Kanałem Bydgoskim


Park nad Starym Kanałem Bydgoskim  

Bydgoszcz jest jednym z nielicznych miast, które położone są na skrzyżowaniu dróg wodnych - Brdy i Wisły. Rzeki te Kanałem Bydgoskim łączą się z Notecią, Wartą oraz Odrą. Zabudowa starego rynku była projektowana właśnie z myślą o wykorzystaniu naturalnych walorów naszego miasta, ale nieco szerzej opiszę ją przy okazji innego spaceru. Nad kanałem Bydgoskim rozciąga się park, który jest własnością Skarbu Państwa. Natomiast sam kanał od roku 1965 pozostaje w administracji Okręgowego Zarządu Wodnego w Bydgoszczy. Zarząd nad terenami zielonymi sprawuje Urząd Miasta Bydgoszczy, przy współpracy z konserwatorem przyrody - ze względu na obecność drzew będących pomnikami przyrody.






Park położony jest  w zachodniej części miasta w odległości 2 km od ścisłego centrum Bydgoszczy. Powierzchnia parku liczy niespełna 49 ha.  Park rozciąga się dość wąskim pasem (ok. 100-300 m) o długości 3 km wzdłuż unikatowego zabytku hydrotechniki, jakim jest stary Kanał Bydgoski. W jego obrębie znajdują się dwie czynne śluzy (przy ul. Wrocławskiej i przy ul. Czarna Droga), przez co często jest nazywany ''parkiem nad śluzami''. Za wschodni kraniec parku uznaje się rondo Grunwaldzkie, a zachodnim jest wlot nowego Kanału Bydgoskiego opodal zabytkowej śluzy VI. Południową granicą jest ul. Nakielska, a północną tory kolejowe Bydgoszcz – Piła – Szczecin.
Poza zachodnią granicą parku, wzdłuż Kanału Bydgoskiego znajdują się kolejne tereny parkowe, ze ścieżkami spacerowymi, ławkami, placami zabaw dla dzieci. 






Charakterystyka Parku 

Park nad śluzami składa się z trzech części o różnym stopniu zagospodarowania, połączonych ze sobą poprzez zabytkowe śluzy :

- Część wschodnia - parkowa znajduje się pomiędzy rondem Grunwaldzkim, a śluzą IV. Istnieje tu koryto Kanału, którego dnem płynie strumień. Od północy z parkiem sąsiaduje cmentarz starofarny z początku XIX wieku, który jest najstarszym zachowanym w mieście miejscem wiecznego spoczynku. W latach 2010-2011 ten fragment parku odrestaurowano z udziałem funduszy europejskich (pilotażowy projekt REURIS zrealizowany we współpracy międzynarodowej ośmiu partnerów z Niemiec, Polski i Czech). Niestety w tej części możemy natrafić na ślady obecności pozostawione przez lokalnych Bydgoskich ''artystów''. 

- Część środkowa - rozrywkowa znajduje się pomiędzy śluzą IV, a V. Jest to najbardziej popularny odcinek parku. W tej części znajdują się liczne okazałe drzewa oraz ławki, na których można usiąść i odpocząć po długim spacerze. Atrakcją tego odcinka są również fontanny zamontowane w nurcie kanału, które orzeźwiają powietrze podczas letnich upałów. 

- Część zachodnia - naturalna znajduje się pomiędzy śluzą V, a VI. Jest to najdłuższy odcinek, na którym Kanał zachował całkowicie naturalny charakter. Wzdłuż porośniętych roślinnością wodną brzegów wiodą dwie ścieżki a dookoła rozciąga się park. W obrębie tej części kanału możemy prawie zawsze spotkać kilku wędkarzy, miłośników przyrody oraz wszystkich, którzy chcą odpocząć w ciszy nad wodą, z dala od wielkomiejskiego zgiełku.
















Odpoczynek ;)






















Dalej nie idę, nie i już !








Zmęczony pieseł to szczęśliwy pieseł XD

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz