Rottweiler

Rottweiler

czwartek, 2 czerwca 2016

Problemy z gruczołami okołoodbytowymi u psów


Czym jest saneczkowanie i jak sobie z nim radzić 

Gdy nasz pies zaczyna pocierać pupą o ziemię lub dywan to nazywamy to saneczkowaniem. Zdarza się, że pies tylko interesuje się okolicą odbytu - wygryza sierść przy ogonie, drapie się lub po prostu często siada. I chociaż  świadomość właścicieli zwierząt o powodach saneczkowania ciągle wzrasta to nadal jest to często bagatelizowany problem. Saneczkowanie ma dwie przyczyny : pierwszą jest spowodowane pasożytami przewodu pokarmowego, drugą jest zatkanie/przepełnienie zatok przyodbytowych. 




Gruczoły okołoodbytowe to małe pęcherzyki znajdujące się po obu stronach odbytu, w ich wnętrzu znajdują się specjalne gruczoły, które produkują zapachową wydzielinę. Gruczoły okołoodbytowe mają zarówno psy jak i koty. Zatoki przyodbytowe znajdują się wewnątrz ciała, umiejscowione są po obu stronach odbytu. 




Do zadań gruczołów okołoodbytowych należy : 

- wyprodukowanie silnego zapachu niezbędnego do znakowania terytorium, 
- pomoc w usunięciu toksyn oraz innych szkodliwych substancji z organizmu, 

Najczęstsze dolegliwości związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów to : 

- niedrożność gruczołów, 
- stan zapalny gruczołów, 
- guzy, 
- ropienie gruczołów, 

Główne czynniki powodujące problemy z gruczołami są : 

- niewłaściwa dieta (niskiej jakości karma zawierająca przetworzone i sztucznie aromatyzowane produkty),
- otyłość, 
- dolegliwości wątroby, 
- dolegliwości odcinka lędźwiowo - krzyżowego kręgosłupa, 
- uszkodzenie mięśni prowadzących do zmniejszenia przepływu energii do gruczołów, 
- zmagazynowane w organizmie toksyny,
- zarobaczenie psa,

Jak sprawdzić czy pies ma właściwą wagę ?



Bardzo duża nadwaga u psa


Leczenie : 

Gdy pies zaczyna saneczkować należy zabrać go do lekarza weterynarii, który oczyści zatoki i  ustali czy były one przyczyną saneczkowania. Zdarza się, że przyczyną tego niecodziennego zachowania psa jest stan zapalny, który wymaga dodatkowego leczenia. Konwencjonalne leczenie schorzeń gruczołów polega na ich okresowym oczyszczaniu, podawaniu antybiotyków lub stosowaniu zabiegów chirurgicznych polegających np. na usunięciu gruczołów.

Niedrożność gruczołów 

Większość ze wskazanych rozwiązań nie eliminuje jednak problemu, a tylko jego konsekwencje. Nadmiar toksyn, które przedostają się do organizmu zwierzęcia osłabia pracę wątroby wówczas ich nadmiar przedostaje się do nie tylko do żółci, ale i do gruczołów okołoodbytwych, następnie są one wydalane w mniejszym bądź większym stopniu. Największa ilość toksyn znajduje się w tanich, kiepskiej jakości karmach przemysłowych, które są produkowane z odpadów. Często niskiej jakości karma prowadzi do występowania luźnych stolców przez co nie dochodzi do samoistnego oczyszczenia gruczołów. Do przyczyn, które wpływają na problemy z gruczołami zalicza się też otyłość. W wyniku nadmiaru tkanki tłuszczowej gruczoły okołoodbytowe nie mogą prawidłowo funkcjonować. 

Urazy kręgosłupa lędźwiowego

Nawet bardzo drobne urazy w obszarze kręgosłupa lędźwiowo - krzyżowym utrudniają przepływ impulsów nerwowych przebiegających do odbytu i gruczołów okołoodbytowych. W efekcie mięśnie są napięte i zakłócają prawidłowe funkcjonowanie gruczołów. 

Usuwać czy oczyszczać gruczoły ? 

Pomimo, że nigdy nie miałam psa, który miałby problemy z gruczołami okołoodbytowymi to na podstawie obserwacji wielu moich znajomych, którzy borykają się z tym problemem u swoich psów zauważyłam, że większość weterynarzy zaleca ich regularne oczyszczanie. Usuwanie gruczołów jak każdy zabieg chirurgiczny wiąże się z ryzykiem i powinien być wykonany tylko, gdy zachodzi bezwzględna konieczność. O tym czy zabieg powinien być wykonany czy nie powinien pomóc nam zadecydować fachowiec. 

Kiedy udać się do lekarza weterynarii ?

W przypadku zaobserwowania u psa zachowania odbiegającego od normy, nawet niepozorne symptomy bywają czasami oznaką bardzo poważnych problemów. Możliwe, że problemy z funkcjonowaniem gruczołów są efektem problemów ze stawami lub toksynami zalegającymi w organizmie. 

Bibliografia :

- http://www.weterynarz-praga.waw.pl/przypadki-interna-d15-Gdy_pies_jezdzi_pupa_po_ziemi.php
- http://wartagoldena.org.pl/forum/viewtopic.php?t=3202
- http://www.piesporadnik.pl/title,Higiena_gruczolow_okoloodbytowych,pid,84.html
- https://www.youtube.com/watch?v=m3zAXimyPpk
- https://www.wiocha.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz