Zima jest porą przez jednych uwielbianą przez innych wprost przeciwnie. Nie zmienia to jednak faktu, że zima chciana czy nie chciana i tak do nas przychodzi. O ile człowiek ma cały szereg sprzętów pozwalających mu na ochronę to zwierzęta mają tych możliwości mniej. Jak więc powinniśmy zabezpieczyć naszego psa przed mrozami ?
Zima z psem
W okresie zimowym zaleca się częstsze, ale zdecydowanie krótsze spacery niż w pozostałych porach roku. Podobnie jak ludzie psy różnie tolerują niskie temperatury podczas spacerów, psy ras małych znoszą zimno o wiele gorzej niż psy ras dużych. Pamiętajmy, że to właśnie ruch pozwala psu odpowiednio się rozgrzać, dlatego bardziej narażone na chłód są psy chodzące na smyczy, czy unieruchomione – stojące przed sklepem, na przystanku czy przebywające w kojcu. Może więc warto zrezygnować z zabierania psa na dwór w zimny poranek, jeżeli mamy zamiar wybrać się przy okazji na zakupy.
Zawsze też reagujmy na oznaki wychłodzenia psa, tj.: drżenie, przystawanie, podnoszenie łap, próby zawrócenia do domu – to sygnały ze spacer trwa już zbyt długo.
Pielęgnacja łap
Łapy u psa stanowią dość ważny punkt newralgiczny, dlatego należy o nie zadbać i zastosować kilka prostych metod i rytuałów pielęgnacyjnych. U psów długowłosych śnieg w przestrzeni pomiędzy palcami może tworzyć lodowe kule utrudniające chodzenie. Można temu zapobiec poprzez przycięcie sierści na spodzie łap między poduszkami.
Spacerując z naszym pupilem po mieście warto pamiętać, że sól sypana na chodniki podrażnia opuszki łap co w efekcie prowadzi do powstawania bolesnych ran i owrzodzeń u naszych milusińskich. Jak więc się przed tym bronić ? Są dwie metody : można przyzwyczaić psa do specjalnych butów, ale z tym bywa różnie lub smarować opuszki łap odpowiednimi maściami ochronnymi lub wazeliną.Po spacerze dobrze jest opłukać łapy niezbyt ciepłą wodą i delikatnie osuszyć je ręcznikiem.
Ochrona skóry
W okresie zimowym powinniśmy kąpać psa nieco rzadziej niż ma to miejsce wiosną czy latem.
Kąpiele mogą doprowadzić do usunięcia ochronnej, tłustej wydzieliny gruczołów łojowych, która zabezpiecza psa przed odmrożeniami. Jednym ze stymulatorów produkcji wydzieliny jest czesanie psa.
Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszego wypadu do lasu.
.
OdpowiedzUsuńDobrze piszesz
OdpowiedzUsuńdziękuję
Usuń