Rys historyczny
Rottweiler to rasa psów wykorzystywana w przeszłości do pilnowania obozów rzymskich w podbitej przez nich Germanii. Psy te pilnowały nie tylko bydła stanowiącego zapasy żywieniowe legionów, ale też ciągnęły zaprzęgi z żywnością i amunicją.
Wygląd rottweilerów na przestrzeni lat znacznie ewoluował - przedtem psy były lekkie i smukłe z długimi ''haczykowatymi'' ogonami. W miarę upływu czasu psy te przybrały na masie i ich dzisiejszy wygląd wymógł nowe sposoby jego wykorzystania. Rasa ta nie tylko chętnie współpracuje z człowiekiem, ale i szybko się uczy.
Niemiecki Kynolog R.Streble zalicza rottweilera do gładkowłosych psów zaganiających, wywodzących się z linii psów bawarskich o celtyckim rodowodzie. Kolebką tej rasy są niewątpliwie ziemie niemieckie, a dokładniej Szwabia.
Pierwszy klub tej niezwykłej rasy został założony 13 stycznia 1907 roku z upływem czasu powstawały kolejne kluby,tj. Południowoniemiecki klub Rottweilera. W 1921 roku stowarzyszenia połączyły się w jeden Ogólnoniemiecki Klub Rottweilera.
Klasyfikacja FCI
W klasyfikacji FCI rottweilera zaliczono do grupy II - Pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcja 2.1 - Molosy w typie mastifa.
Użytkowość
Dawniej psy te wykorzystywano jako psy pasterskie, a także psy rzeźnickie, czyli pomagające w zaganianiu zwierząt rzeźnych na place targowe. Obecnie rottweiler wykorzystywany jest głównie jako pies obronny, patrolujący. Od 1910 roku rottweilery oficjalnie uznano jako psy policyjne.
Wygląd
Rottweiler to pies średni do dużego wzrostu, średniej wagi, harmonijnie zbudowany, przysadzisty i potężny. Sprawia wrażenie silnego, wytrzymałego, ale i zwinnego. Głowa jest masywna z średniej długości czaszką, stop dobrze zaznaczony. Czoło wypukłe z wyraźnie rozwiniętą częścią potyliczną. Szczęki mocne i szerokie, a wargi obwisłe. Oczy są owalne i ciemnobrązowe. Uszy rottweilera powinny być średniej wielkości, szeroko rozstawione i wysoko osadzone. Szyja mocna lekko łukowata. Klatka piersiowa głęboka i potężnie umięśniona. Grzbiet mocny, prosty, zwarty. Zad szeroki, ale lekko zaokrąglony. Ogon lekko zaokrąglony i noszony ku górze. Kończyny proste i dobrze umięśnione. Szata składa się z włosów okrywowych, średniej długości, twardych w dotyku i podszerstka. Umaszczenie jest zawsze czarne (nie dopuszczalne są białe plamy występujące czasami np. na klatce piersiowej), podpalane w ściśle określonych miejscach (na policzkach,nad oczami,pod szyją, spodniej stronie klatki piersiowej, pod nasadą ogona i na kończynach.
Zachowanie i charakter
Rottweiler z natury jest psem obronnym i agresywnym wobec intruzów. Według wzorca jest to pies o zrównoważonej psychice, wymagający odpowiedniego i konsekwentnego podejścia. Pewność siebie jest główną cechą charakteru tej rasy, podobnie jak upór, samodzielność czy skłonność do dominacji (ujawnia się to szczególnie u samców). Wbrew ogólnym przekonaniom rottweiler to pies, który potrzebuje sporej dawki codziennego ruchu.
Zdrowie i pielęgnacja
Panuje przekonanie, że ponieważ rottweiler ma krótką sierść wymaga zwiększonej częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych tylko w okresie linienia. Z własnego doświadczenia wiem, że nie jest to do końca prawdą, ale o tym opowiem później.
Podobnie jak u większości psów ras dużych może występować dysplazja stawów biodrowych, jak również dysplazja stawów łokciowych. Budowa rottweilerów powoduje, że występuje u nich zwiększone ryzyko wystąpienia skrętu żołądka. Rotki mają też skłonność do występowania różnych alergii i chorób nowotworowych.
Z doświadczenia wiem, że jest to jedna z droższych ras w utrzymaniu zwłaszcza jeżeli chodzi o koszty leczenia.
O czym należy pamiętać
Kupując rottweilera zyskasz nie tylko psa z charakterem, ale również oddanego przyjaciela. Warto nad takim kupnem jednak się zastanowić ponieważ po pierwsze nie jest to pies tani w utrzymaniu, po drugie trzeba mieć mocny charakter ponieważ rottweiler wykazuje skłonność do dominacji, upór i samodzielność.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz