Kompleks ''Kaszubskie Oko'',
''Kaszubskie Oko'' to Wieża Widokowa o wysokości 44 m, z której można podziwiać piękne widoki, tj. zbiornik górny Elektrowni Szczytowo - Pompowej Żarnowiec, farmę Elektrowni Wiatrakowych, wzgórza Jeziora Żarnowieckiego, pozostałości po budowie elektrowni jądrowej, a przy dobrej pogodzie i odrobinie szczęścia również Morze Bałtyckie. Na wieżę można dostać się za pomocą windy lub pokonując 212 schodów. Co ciekawe Kompleks Turystyczno - Rekreacyjny zaprojektowano w formie oka, którego źrenicą jest Wieża Widokowa, a jej tęczówkę stanowią rabaty oraz kopiec na którym stoi ''Kaszubskie Oko''. Drewniane pergole natomiast symbolizują zarys rzęs.
Na terenie kompleksu znajduje się również restauracja, pole do gry w minigolfa, plac zabaw dla dzieci, mini park linowy, grillowisko, pole szachowe, naturalnych rozmiarów makiety dinozaurów, stolemy, sklepik z pamiątkami oraz galeria sztuki współczesnej.
Stolemy
Według legend to olbrzymy, które przed wiekami zamieszkiwały tereny Kaszub. W wielu miejscach pozostałością po ich obecności są liczne, wielkie głazy, które stolemowie porozrzucali podczas zawodów siłowych oraz walk. Głazy możemy znaleźć m.in. w Tychowie, Lubichowie, Świecinie czy Grabówku. Natomiast w Gniewinie oraz okolicach stanęły ich figury.
Według legend stolemowie odznaczali się nadzwyczajnym wzrostem, siłą i okrucieństwem, prześladowali ludzi. Miewali normalne rodziny. Stolemom przypisuje się obecne uformowanie krajobrazu Kaszub. Tworzyli mielizny na morzu, mierzeje na jeziorach i wzgórza. Istnieje również inna legenda według, której stolemowie byli dobrymi istotami, pomagającymi ludziom. Z pewnością przyjazne są te, które stanęły w Gniewinie.
Galeria Sztuki Współczesnej
Dnia 10 lipca 2015 r. w kompleksie turystyczno - rekreacyjnym ''Kaszubskie Oko'' po raz pierwszy otwarto Galerię Sztuki Współczesnej ''Stolemowie Kultury'', w której można było zobaczyć obrazy malowane na płótnie i drewnie, a także interesujące fotografie malarzy oraz artystów z całej Polski.
Korzystając z chwili wolnego czasu oraz nieobecności Demona postanowiłam odwiedzić kilka ciekawych miejsc. Interesowało mnie zwłaszcza „Zaplecze Techniczne Zbiornika Dolnego (ZTZD) w Czymanowie”, które niejednokrotnie mogłam podziwiać przejeżdżając w drodze nad jezioro. Domki położone są na terenie dolnego zbiornika jeziora Żarnowieckiego i mają własny dostęp do jeziora oraz niewielką plażę.
Zaplecze Techniczne Zbiornika Dolnego (ZTZD) w Czymanowie
Po powrocie do hotelu zabrałam Demona na małą wycieczkę. Na początku wybraliśmy się na mały spacer po lesie. W drodze do Czymanowa zauważyłam niewielki parking położony w lesie, zaraz przy głównej drodze. Postanowiłam, że właśnie tam zaczniemy naszą dzisiejszą podróż. Idąc w głąb lasu można trafić na niewielkich rozmiarów cmentarz, na którym znajdują się niewielkie, powojenne groby. Według miejscowych opowieści w miejscu cmentarza można spotkać niespokojne dusze.
Po spacerze wpakowałam Demona do samochodu i pojechaliśmy na dziką plażę, żeby popływał i wzmocnił swoje mięśnie. Niemal od razu zaczęło kropić. Nad jeziorem spędziliśmy godzinę, może dwie, a kiedy opady zebrały na sile wróciliśmy do hotelu, żeby się trochę wysuszyć.
Zamek w Krokowej
Po południu razem ze znajomym wybrałam się do zamku w Krokowej, które jest miejscem o niezwykłej historii. Zamek przez około 700 lat był własnością jednego rodu - Krokowskich. Pierwotnie był to grudek z mieszkalną wieżą, położony przy głównym szlaku handlowym, który w XIII wieku przebudowano na zamek. Zamek pełnił funkcję obronną o czym świadczy jego umiejscowienie na wyspie otoczonej głęboką fosą. W XVII zamek przebudowano na reprezentacyjny pałac, który w tamtym czasie stanowił siedzibę szlachecką. Ostatnia rozbudowa pałacu miała miejsce w XIX wieku. Wtedy to zamek wzbogacono o pomieszczenia mieszkalne powstałe na średniowiecznych piwnicach. Obecny pałac ma późnobarokowy charakter.
Na uwagę zasługuje też park, który jest pozostałością po XVIII wiecznym założeniu parkowym. Park nazywany też Wielkim Parkiem Romantyczno-Krajobrazowym został założony przez hrabinę Luizę von Krockow.
Niewątpliwie rodzina Krokowskich była jedną z najstarszych, a zarazem najznamienitszych w Prusach Królewskich, a jej przedstawiciele często walczyli u boku polskich monarchów. Po drugim rozbiorze Polski rodzina przeszła na służbę króla pruskiego. To wtedy otrzymali tytuł hrabiowski i zmienili pisownię nazwiska na Krockow. W 1945 roku rodzina została zmuszona do opuszczenia kraju, a jej majątek przejął Skarb Państwa. Wówczas na jego terenie utworzono PGR oraz Stację Hodowli Roślin. W tym czasie pałac służył za biura i mieszkania. Albrecht von Krockow powrócił do Krokowej dopiero po 45 latach w 1990 roku i wspólnie z gminą utworzył fundację „Europejskie Spotkania. Kaszubskie Centrum Kultury”to umożliwiło odbudowanie zrujnowanego majątku.
Ciekawostka dla psiarzy :
Istnieje możliwość przyjazdu ze zwierzęciem domowym pod warunkiem wcześniejszego uprzedzenia o tym fakcie hotelu oraz zapewnienia psu odpowiednich akcesoriów, tj. legowisko, miski, ręczniki. Wg. cennika koszt pobytu zwierząt domowych w hotelu wynosi 20,00 zł/dobę za każde zwierzę. Oczywiście podobnie jak w innych hotelach za szkody wyrządzone przez zwierzę odpowiada właściciel. Na terenie obiektu zwierzęta mogą przebywać jedynie w wyznaczonych pomieszczeniach. W przeciwieństwie do Lisewskiego Dworu goście wraz ze swoimi zwierzętami nie mogą przychodzić na teren restauracji, ani w czasie śniadań, ani w czasie posiłków popołudniowych.
1916 , Zamek w Krokowej - obecnie hotel |
Zamek w Krokowie |
1850 , Zamek i kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej wg ryciny z połowy XIX |
źródło zdjęcia : http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia/7635 |
Bibliografia :
- http://dobremiejsce.gniewino.pl/turystyka/obiekty/kompleks-kaszubskie-oko
- Mariusz Pająk: Opowieść o ulicy Stolemów z Wielkiego Kacka (ang.). trojmiasto.gazeta.pl, 4 kwietnia 2010. [dostęp 13 października 2010].
- Izabella Trojanowska. Z podaniem i legendą na kaszubskich szlakach.
- http://www.zamki.pl/?idzamku=krokowa
- http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia/7635
- http://bywajtu.pl/strony/na-pomorzu/notatka/krokowa/
- http://www.zamki.pl/?idzamku=krokowa
- http://www.dobroni.pl/rekonstrukcja-zdjecia/7635
- http://bywajtu.pl/strony/na-pomorzu/notatka/krokowa/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz