KENNEL
Choć w ostatnich latach klatki zdobyły dużą popularność właścicieli psów to wśród wielu środowisk nadal budzą wiele kontrowersji. Ilekroć zaczyna się temat klatkowania dochodzi do spięć pomiędzy jej zwolennikami, a przeciwnikami. Kennel to narzędzie szkoleniowe, a używane mądrze nie szkodzi. Co ciekawe klatka postawiona na seminarium lub na wystawie psów rasowych nie wzbudza, aż tylu nieprzychylnych głosów co ta postawiona w domu. Dlaczego ? Przecież to, nadal to samo narzędzie szkoleniowe tyle, że pozostawione w innym miejscu. Zastanawiający jest też fakt, że część osób negujących klatki uważa, że ich używanie jest równoznaczne ze znęcaniem się nad zwierzętami, ale trzymanie zwierząt przez 10 godzin w kagańcu jest ich zdaniem jak najbardziej ok. No bo przecież co zrobić jak psy niszczą, ale czy naprawdę kaganiec jest lepszy od otwartej klatki ?
JAK WYBRAĆ KLATKĘ :
Na rynku dostępne są różne modele : metalowe, materiałowe, z tworzyw sztucznych (te ostatnie raczej ze względy na niewielką powierzchnię są przeznaczone raczej dla psów małych ras). Wybór jest tak duży, że każdy z łatwością znajdzie coś dla siebie. Istotnym elementem jest materiał., z której kennel został wykonany. Początkowo lepsze będą klatki metalowe lub wykonane z prętów. Materiałowa mogłaby nie wytrzymać pierwszego etapu przyzwyczajania psa. Równie istotnym elementem wyboru klatki co tworzywo jest jej wielkość. Klatka nie może być, ani za duża, ani za mała. Musi być przytulna i wygodna. Dlatego powinniśmy umieścić w niej wygodne posłanie lub materac. Dla psów dużych ras powinien mieć on min. 10 cm grubości.
Rekomendowane wymiary klatki :
- długość mierzona od nosa do nasady ogona. Dla większej wygody kupiłam klatkę o 10 cm dłuższą niż ta rekomendowana przez szkoleniowców (w przyszłości zamierzam dodać ochraniacz na dwie ściany klatki podobny do tych zabezpieczających kołyski).
- wysokość klatki musi umożliwiać psu przyjęcie pozycji stojącej.
- szerokość musi umożliwiać psu wykonanie swobodnego obrotu.
Klatka nie może krępować psu ruchów, ani zmuszać go do przyjmowania nienaturalnej pozycji.
Klatka nie może krępować psu ruchów, ani zmuszać go do przyjmowania nienaturalnej pozycji.
To jak klatka będzie postrzegana przez psa zależy tylko od tego czy umiejętnie ją wprowadzimy. To my jesteśmy odpowiedzialni za skojarzenie jakie pies do niej przypisze. Jeśli wepchniemy do niej zestresowanego, kulącego się pupila a następnie zamkniemy drzwiczki po czym opuścimy mieszkanie możemy być pewni, że pies z pewnością jej nie polubi. Z założenia klatka ma być azylem - miejscem, w którym pies może spokojnie odpocząć i zregenerować siły miejscem, które pozwala mu się wyciszyć. Dlatego jej wprowadzenie wymaga czasu, a trening należy przeprowadzać etapami. Wiele psów w sytuacjach stresowych instynktownie szuka ciasnej przestrzeni, w której może się schować, czegoś na kształt ''nory'', gdy dana sytuacja przerastała Demona ten zawsze wciskał się pod jeden z foteli. Od początku zmagaliśmy się z lękiem separacyjnym, który udało się nam okiełznać tylko dzięki klatce i zabawom węchowym.
Trzeba jednak pamiętać, że wprowadzenie klatki to jedno, a praca nad lękiem to zupełnie coś innego. Klatka powinna być uzupełnieniem terapii, a nie jedynym jej elementem. Jeśli nie wiesz czy uda Ci się ją mądrze wprowadzić poproś o pomoc szkoleniowca.
ZALETY KLATKI :
- Możliwość odseparowania psa od gości jednocześnie nie pozbawiając go możliwości obserwacji tego co dzieje się w domu. To sytuacja o wiele bardziej komfortowa niż zamykanie psa w innym pomieszczeniu.Takie psy najczęściej zaczynają wyć, skakać na drzwi lub uporczywie szczekać, a to nie jest przyjemne, ani dla psa, ani tym bardziej dla nas. Na jednym z portali widziałam jak do klatki wstawiono krzesło, na którym podczas wigilii siedziała osoba, która psów się boi. Nie mniej jednak nie polecam stosować tego w domu. Gość może nie być tym zachwycony :)
- Pies dzięki klatce zyskuje własną, bezpieczną przystań, w której może odpocząć bez obawy o to, że ktoś będzie mu w tym przeszkadzał. Jeżeli w domu są dzieci trzeba nauczyć je szanowania przestrzeni psa. Nie wolno przeszkadzać mu, gdy ten odpoczywa. Za pewne nikt z nas nie byłby szczęśliwy, gdyby ktoś w trakcie snu zaczął go nagle ciągnąć za uszy.
- Klatka jest pomocna przy ograniczeniu ruchu psa zwłaszcza po zabiegach operacyjnych. Na pewno każdy z Was słyszał o dysplazji lub zerwanych więzadłach. Przy niektórych zabiegach należy ograniczyć ruch do minimum, a pies wynoszony jest z domu jedynie na siku. Dobrze jest więc odpowiednio wcześniej oswoić psa z klatką.
- Klatka jest wspaniałym narzędziem szkoleniowym, które sprawdzi się nie tylko przy pracy z psami lękliwymi, nadpobudliwymi, ale i z szczeniakami, które często niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. Zanim zdecydowałam się na klatkę Demon zdążył rozprawić się z wszystkimi kablami, panelami, listwami, kontaktami, butami i wieloma innymi rzeczami, których już nawet nie jestem w stanie policzyć.
- Klatka ułatwia podróżowanie. Nie chodzi tutaj tylko o sprawy transportu, ale i organizacji. Pies nawet w obcym otoczeniu ma swój azyl, niewielkie, dobrze znane mu miejsce, w którym czuje się pewnie, a to jest niezwykle ważne zwłaszcza dla psów lękliwych.- Klatka jest wspaniałym narzędziem szkoleniowym, które sprawdzi się nie tylko przy pracy z psami lękliwymi, nadpobudliwymi, ale i z szczeniakami, które często niszczą wszystko co spotkają na swojej drodze. Zanim zdecydowałam się na klatkę Demon zdążył rozprawić się z wszystkimi kablami, panelami, listwami, kontaktami, butami i wieloma innymi rzeczami, których już nawet nie jestem w stanie policzyć.
- Klatka świetnie sprawdza się podczas zawodów, wystaw czy seminariów. Zwłaszcza jeśli nasz pies nie koniecznie ma ochotę konfrontować się z innymi.
ZAGROŻENIA ZWIĄZANE Z NIEUMIEJĘTNYM WPROWADZENIEM KLATKI :
- Klatka może pogłębić lęk separacyjny oraz obronę zasobów zwłaszcza, jeżeli psa w niej po prostu zamkniemy i wyjdziemy z domu na kilka godzin. Wprowadzanie klatki trwa, tak samo jak nauka czystości czy sztuczek. Na wszystko potrzeba czasu. Jeżeli boisz się, że nie podołasz lub, że coś zrobisz nie tak to poproś o radę szkoleniowca. On pokaże Ci jak zrobić to prawidłowo.
- Pies może zrobić sobie krzywdę próbując się z niej wydostać. Czy widzieliście kiedyś film z bokserem, który nie przyzwyczajony do klatki tak desperacko próbował się z niej wydostać, że powyginał kraty ? Jemu na szczęście nic się nie stało, ale za pewne są psy, które podczas takiej ucieczki mogłyby się po prostu poranić.
NASZA KLATKA :
Często pytacie mnie w wiadomościach, gdzie kupiłam dane akcesoria do klatki. Postanowiłam się dzisiaj z Wami tym podzielić. Ze względu na duży rozmiar wszystko kupowałam oddzielnie i szyte na miarę. Klatkę kupiłam na allegro od użytkownika MatMay wymiary naszej to 121x76x82 cm. Pokrowiec na kennel zamówiłam w sklepie Pitbull shop https://www.pitbull-shop.pl/pokrowce-na-klatki-c-5.html, materac na olx w firmie GFI Państwa Kossowskich, a pokrowiec na materac i kocyk kupiłam za pośrednictwem facebooka w firmie Drzemadła https://www.facebook.com/drzemadla/?fref=ts
TRENING KLATKOWY :
Podczas przyzwyczajania psa do klatki korzystałam z treningu Jean Donladson, który dzięki uprzejmości Fundacji ALERTI został opublikowany na stronie Stowarzyszenia Klubu Laradora http://www.labrador.org.pl/mp_klatka.htm