Rottweiler

Rottweiler

środa, 22 lutego 2017

Pies w lesie, a przepisy prawa



PIES W LESIE, A BEZPIECZEŃSTWO 

Większość psów las traktuje jak ogromny plac zabaw, w którym na każdym kroku kryją się ekscytujące zapachy i atrakcje. To wspaniałe miejsce może jednak okazać się dla nich niebezpieczne. Las jest schronieniem dla dzikiej zwierzyny, dlatego powinniśmy przed wejściem do ich domu zapoznać się z obowiązującymi w nim przepisami regulującymi pobyt psa w lesie.





PIES W LESIE PRZEPISY 


''Art. 3. Lasem w rozumieniu ustawy jest grunt:

1) o zwartej powierzchni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną (uprawami leśnymi) - drzewami i krzewami oraz runem leśnym - lub przejściowo jej pozbawiony : 
a)  przeznaczony do produkcji leśnej lub
b)  stanowiący rezerwat przyrody lub wchodzący w skład parku narodowego, albo 
c)  wpisany do rejestru zabytków;

2) związany z gospodarką leśną, zajęty pod wykorzystywane dla potrzeb gospodarki leśnej: budynki i budowle, urządzenia melioracji wodnych, linie podziału przestrzennego lasu, drogi leśne, tereny pod liniami energetycznymi szkółki leśne, miejsca składowania drewna, a także wykorzystywany na parkingi leśne i urządzenia turystyczne.'' 

Należy pamiętać, że każdy większy, zalesiony grunt zazwyczaj posiada własny regulamin, z którym warto się wcześniej zapoznać, żeby uniknąć nieprzyjemności.





Jeden z najważniejszych przepisów prawa dotyczący odpowiedzialności za zwierzę na terenie lasu zakazuje spuszczanie go ze smyczy (Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444, art. 30 pkt 13) :

''Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany''.

Wspomniana wyżej grzywna w ekstremalnym przypadku może wynieść nawet 5 000 zł, ponadto właściciel psa może zostać oskarżony o kłusownictwo, gdy jego pupil zagryzie dziką zwierzynę lub w inny sposób doprowadzi do jej śmierci, np. przez zagonienie. 

Nawet jeśli według właściciela pies jest super wychowany nie oznacza to, że do lasu może zostać wprowadzony bez smyczy. Nie jest prawdą, że 100 % psów, które nigdy nie pogoniły żadnej zwierzyny nie zrobi tego i tutaj. 


NIEBEZPIECZEŃSTWA :


Na naszego psa czeka w lesie wiele niebezpieczeństw nie tylko ze strony dzikich zwierząt, ale i ludzi. Co może się stać, gdy puścimy psa luzem ?

1) Pies podążając za jakimś zapachem może się zgubić. Im gęstszy las tym większe prawdopodobieństwo, że stracimy go z oczu.
2)  Psa przypadkowo może postrzelić myśliwy podczas polowania lub leśniczy w trakcie patrolu. Tak sytuacja miała miejsce chociażby w Toruniu pod koniec 2016 r.  
http://www.nowosci.com.pl/dzielnice/lewobrzeze/a/torun-w-lesie-strzelano-do-psa,11459707/
3) Podczas spaceru zdezorientowany pupil podążający za zapachem dzikiej zwierzyny może z łatwością wpaść w zastawione przez kłusowników sidła. http://www.tvn24.pl/krakow,50/dwa-tygodnie-uwieziony-we-wnykach-doszlo-do-samoamputacji-lap,629876.html
4) Szczepionki przeciw wściekliźnie rozrzucone dla lisów oraz padlina również mogą okazać się niebezpieczne dla życia psów.
5) Nie mniej niebezpieczne mogą się okazać dla niego trutki pozostawione przez okolicznych mieszkańców próbujących pozbyć się lisów, które atakują ich kury. 
6)  Pupilowi grożą też konfrontacje z dzikimi zwierzętami. Niektóre z nich mogą być agresywne, a inne mogą przenosić rozmaite choroby. Spotkanie z dzikiem czy wilkiem może dla psa okazać się śmiertelne. http://esanok.pl/2016/sanok-wilki-na-dabrowce-wygryziony-do-kosci-pies-znaleziony-25-m-od-domu-uwaga-drastyczne-zdjecia-00e7ts.html


JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA SPACER Z PSEM ?


Poza zapoznaniem się z regulaminem, należy odpowiednio wyposażyć psa. Niezależnie od miejsca spaceru każdy pies powinien posiadać obrożę lub szelki z identyfikatorem, na którym znajdzie się numer kontaktowy do właściciela. Dodatkowo pies w lesie powinien być na smyczy, a jeśli regulamin tego wymaga również w kagańcu. Jeżeli chcemy zapewnić mu nieco więcej swobody możemy przypiąć obrożę do długiej linki. Dla leśniczych nie ma znaczenia jak długa jest smycz. Ważne, żeby w ogóle była. Dobrym pomysłem jest również oznaczenie psa elementami odblaskowymi. Dzięki temu pies będzie bardziej widoczny. 


CO ZROBIĆ KIEDY PIES UCIEKNIE NAM W LESIE ?


Jeśli pomimo zachowania wszelkich środków ostrożności pupil nam ucieknie (bo np. zerwała się na smycz uszkodził karabińczyk, itp.), spróbujmy go przywołać. Jeśli to niemożliwe, niezwłocznie skontaktujmy się z leśniczym. 


Bibligrafia :

- (Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r., art. 3)
- (Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444), art. 30 pkt 13).