Rottweiler

Rottweiler

środa, 3 sierpnia 2016

Dwór w Lisewie - historia


Historia Dworu 

Lisewski Dwór swoją swoją nazwę wziął od polskiej rodziny Lisewskich, założycieli Lisewa z XV w., rodu pieczętującego się herbem Leliwa Pomorska. W roku 1575 majątek po Lisewskich objęła rodzina Jackowskich, którzy pozostali w Lisewie aż do pierwszej dekady XVIII wieku. Jackowscy byli również właścicielami Przebędowa oraz Jęczewa. W 1704 roku wieś zmieniła właściciela i wówczas został nim Dergumir Bartnisch (Bartusz), mieszczanin z Lęborka. W roku 1784 Lisewo ponownie zmieniło właściciela i tym razem stało się własnością barona Georga Bernharda von Wendenberga. 




Co ciekawe na początku XIX wieku Lisewo oraz Tadzin stały się własnością kapitana Karla Adama Franza von Breitenbach, który kupił je za kwotę 38000 talarów. Wkrótce potem Kapitan przegrał w kości znaczną część majątku, a pozostałą jej część sprzedał radcy stanu Witebe w roku 1804. Pół wieku później majątek ponownie zmienił właściciela. W roku 1853 szczęśliwym posiadaczem dóbr został Johann Gotliebow Zielcke. To właśnie za czasów Johann'a Zielcke ukształtował się obecny wygląd dworu oraz zespołu dworsko - parkowego z półkolistym podjazdem, sadem i ogrodem warzywnym. Niestety właścicielowi nie powiodło się w interesach i w 1880 roku całą posiadłość przejął Bank Kredytowy Boden. W 1883 roku Lisewski majątek nabył Alfons Amorti, lecz podobnie jak poprzedni właściciele nie zagościł w nim zbyt długo. Kolejnym właścicielem był Robert Hermann, a po nim w maju 1893 roku osiadł tu Heinrich Gumz. 




W latach 20 - tych Lisewo wraz z Dworem nabył Kranthig (Kranzig), który w 1945 roku zginął podczas działań wojennych, a dwór wraz z całą posiadłością trafił do Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Po wojnie dwór stopniowo popadał w coraz większą ruinę, aż do czasu gdy znalazł nowych właścicieli, którzy z wielką determinacją i zacięciem przywrócili należny mu blask. 








Atrakcje w okolicy:

  1. Gniewino - Wieża widokowa "Kaszubskie Oko" o wysokości 41 metrów (ogólnodostępna), z której roztacza się widok na pobliskie jezioro Żarnowieckie oraz na Wysoczyznę Żarnowiecką.
  2. Fokarium w Helu - to część Stacji Morskiej, naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.
  3. Sea Park Sarbsk (gm. Wicko) - fokarium i oceanarium, obiekt został otworzony w 2012 roku.
  4. Słowiński Park Narodowy - największą atrakcją parku są rozległe wydmy rozciągające się między Łebą a Rowami, swym krajobrazem przypominające pustynię.
  5. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach - plenerowa ekspozycja dawnych zabudowań wiejskich.
  6. Park Dinozaurów w Łebie
  7. Muzeum Wyrzutnia Rakiet w Łebie
  8. Zamek Krzyżacki w Lęborku - obecnie siedziba sądu.
  9. Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie ulokowane w zabytkowym pałacu z XVIII wieku.
  10. Kalwaria Wejherowska - zespół 26 kapliczek z XVII wieku. Kalwaria jest perłą architektury sakralnej Polski Północnej.
  11. Latarnia Morska Stilo w Osetniku (gm. Choczewo) wybudowana w latach 1904-1906 według projektu niemieckiego architekta Waltera Körtego.
  12. Groty Mechowskie - jaskinia sufozyjna, we wsi Mechowo w gminie Puck. Jedyna tego typu osobliwość geologiczna w Polsce i w Europie Północnej, udostępniona do zwiedzania.
  13. Kamienne kręgi w Węsiorach, gmina Sulęczyno.
  14. Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie - ekspozycja starych parowozów oraz lokomotyw spalinowych.
  15. Wieża Widokowa w Domu Rybaka we Władysławowie z widokiem na Półwysep Helski.
  16. Jastrzębia Góra - część miasta Władysławowo z charakterystycznym stromym, klifowym wybrzeżem o wysokości do 33 m n.p.m.. Znajduje się tu najdalej wysunięty na północ punkt Polski, oznaczony obeliskiem "Gwiazda Północy".
  17. Gdańsk - stolica województwa pomorskiego, miasto o ponad tysiącletniej historii z licznymi zabytkami architektury świeckiej i sakralnej.
  18. Drewniane molo spacerowe z przełomu XIX/XX wieku w Sopocie. Jest to najdłuższa tego typu konstrukcja wykonana z drewna w Europie.

Bibiografia : 

- http://www.insygnus.pl/19-region/woj-pomorskie/13-100008-pl-lisewski-dwor.html
- http://lisewskidwor.pl/
- http://www.insygnus.pl/19-region/woj-pomorskie/13-100008-pl-lisewski-dwor.html


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz